Najciekawsze letnie festiwale filmowe. Tam warto pojechać

Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie, wrocławskie T-Mobile Nowe Horyzonty, Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą, czy Transatlantyk w Poznaniu, to między innymi te festiwale odbędą się tego lata w Polsce.

Multimedia

Jeżeli nie macie jeszcze planów na wakacje, to dziś proponujemy Wam cztery, starannie wybrane przez nas festiwale, na których warto być tego lata. Od 28 czerwca do 14 sierpnia, będziecie mieli okazję uczestniczyć w prawdziwie letnim święcie kina. Jedyne co musicie zrobić to wybrać najbardziej interesujące Was miejsce, zarezerwować nocleg, a na miejscu już tylko rozkoszować się pięknem filmu. Gdzie się udać? Podpowiadamy poniżej.

Lubuskie Lato Filmowe, 28.06-05.07, Łagów

Lubuskie Lato Filmowe jest festiwalem filmów, a jednocześnie forum dyskusyjnym, miejscem wymiany doświadczeń z czasu wielkich przemian – w tym również przemian modelu kinematografii. Lubuskie Lato to przede wszystkim sztuka filmowa w przepięknej oprawie natury. 44 edycja festiwalu, odbywa się oczywiście w przepięknym Łagowie. Standardowo filmy z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, bądą konkurować w kategoriach: Konkurs Filmów Fabularnych, (m.in Body/Ciało, Małgorzaty Szumowskiej) Konkurs Krótkich Filmów Fabularnych, tutaj między innymi Ameryka, Aleksandry Terpińskiej, czy Chroniony pokój Zory Rux. Lubuskie Lato to również Konkurs Filmów Dokumentalnych. Filmy walczące o pierwsze miejsce to choćby 85625, Macieja Jarczyńskigo czy Comeback, Miro Remo. Podczas festiwalu będziecie mieli okazję wziąć udział w warsztatach krytyki filmowej- Dzisiejsze kłopoty z historią filmu. Wśród jury: Dorota Kamińska, Andriy Khalpakhchi czy Eryk Lubos.

T-mobile Nowe Horyzonty, 23.07-02.08, Wrocław

Na 15 międzynarodowym festiwalu filmowym we Wrocławiu- Europejskiej Stolicy Kultury 2016 roku, pokazanych zostanie około 350 filmów (w tym około 190 pełnometrażowych) z ponad 50 krajów. Nowe Horyzonty to przede wszystkim walka o Grand Prix festiwalu, nagrody jury FIPRESCI i festiwalowej publiczności. Będziemy mogli zobaczyć między innymi znakomicie przyjęty na festiwalu w Wenecji H. w reżyserii Ranii Attieh i Daniela Garcii czy nagrodzona Tiger Award na festiwalu w Rotterdamie peruwiańska Videofilia Juana Daniela F. Molero. Po raz kolejny w ramach festiwalu odbędzie się Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych. Festiwal uświetnią też stałe cykle festiwalu jak Panorama, Trzecie Oko, które w tym roku nosi podtytuł #selfie: filmowe autoportrety Nieodłącznym elementem festiwalowego programu są wieczorne, bezpłatne seanse na wrocławskim Rynku. Warto zapoznać się z całym programem na stronie festiwalu.

Dwa Brzegi 01-09.08, Kazimierz Dolny, Janowiec nad Wisłą

Dwa Brzegi to interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne prezentujące cenne filmy polskie i zagraniczne: premiery, ważne filmy roku minionego i obrazy, które miały kluczowe znaczenie dla rozwoju światowej kinematografii, jak również spektakle teatralne, wystawy, koncerty i wydarzenia innych dziedzin. Tego roku głównym tematem sekcji literackiej festiwalu będzie „Niesfilmowani” – czekając na ekranizację. Podczas festiwalu tematem będą książki które mogłyby stanowić inspirację dla filmowców. W ramach festiwalu odbędzie się cykl spotkań z udziałem ważnych autorów, nominowanych i laureatów nagród literackich, których dorobek nie był dotychczas przedmiotem adaptacji.Goścmi festiwalu będą: Justyna Bargielska („Obsoletki”), Hubert Klimko-Dobrzaniecki („Pornogarmażerka”), Artur Daniel Liskowacki („Eine kleine”), Andrzej Muszyński („Południe”), Janusz Rudnicki („Śmierć czeskiego psa”) i Mariusz Sieniewicz („Żydówek nie obsługujemy”). Natomiast bohaterką tegorocznej retrospektywy zagranicznej będzie: Margarethe von Trotta, słynna niemiecka reżyserka. Podczas tegorocznego festiwalu premierowo pokazany zostanie najnowszy film von Trotty „Die Abhandene Welt”. Uczestnicy Dwóch Brzegów będą mogli go zobaczyć jako pierwsi w Polsce.

Transatlantyk, 07-14.08, Poznań

Festiwal w Poznaniu, którego twórcą jest laureat Oscara - Jan A.P. Kaczmarek, to przede wszystkim światowe kino i muzyka. Legendarni i młodzi twórcy, przedstawiciele wszelkich zawodów filmowych i muzycznych, setki pokazów, a także liczne wydarzenia muzyczne. Festiwal daje młodym talentom przepustkę do międzynarodowej kariery. Po raz piąty ogłoszono prestiżowe konkursy kompozytorskie: Transatlantyk Film Music Competition oraz Transatlantyk Instant Composition Contest.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×