"Najdziwniejsze przedmioty". Niesamowite znaleziska widziane współczesnym okiem! Jakie historie mogą opowiedzieć nam najdziwniejsze przedmioty?

„Najdziwniejsze przedmioty” to dziesięcioodcinkowy serial, który zadebiutuje na antenie Polsat Viasat History 19 kwietnia o 20:00. Program za pomocą niespotykanej dotąd techniki bada tajemnicze, często dziwaczne skarby przechowywane w muzeach, laboratoriach i magazynach. Zobaczcie, czego się spodziewać!

Multimedia

"Najdziwniejsze przedmioty" - premiera w poniedziałek, 19 kwietnia, o godzinie 20:00 na antenie Polsat Viasat History

Dzięki najnowszym technologiom modelowania 3D, możemy rozłożyć je na czynniki pierwsze, dostrzec najmniejsze szczegóły, odbudować zagubione lub zniszczone artefakty, aby odkryć ich tajemnice, których wcześniej nie udało się poznać. Poniżej przedstawiamy niektóre z tajemniczych skarbów.

Czy to możliwe, aby 500-letnia metalowa proteza ręki była działającym automatycznym urządzeniem?
W jednej z gablot w niemieckim zamku Jagsthausen można znaleźć coś naprawdę niezwykłego – przedmiot, który na pierwszy rzut oka wygląda jak metalowa rękawica, ale jest prawdziwym cudem techniki. Nowoczesne technologie obrazowania pozwoliły naukowcom zobaczyć, że ten 500-letni artefakt jest w rzeczywistości wyrafinowanym automatycznym ramieniem, wewnątrz którego znajduje się skomplikowana mechaniczna konstrukcja z gwoździ i sprężyn. Jego niegdysiejszy właściciel chwalił się, że dzięki niemu może władać mieczem. Ale czy mówił prawdę?

Götz Berlichingen (urodzony w 1480 roku) był średniowiecznym rycerzem, któremu kula armatnia urwała prawą rękę. Protezy w tamtych czasach nie były zbyt rozpowszechnione, a zamiast haka, Götz chciał mieć sprawną, metalową rękę. Technologia 3D pozwoliła na rekonstrukcję mechanizmu automatycznej kończyny - dzięki umieszczonemu wewnątrz systemowi zapadkowo-zatrzaskowemu palce mechanicznej dłoni zaciskały się jak kajdanki, a chwyt można było zwolnić naciskając przycisk. Götz mówił więc prawdę: posiadał sprawną metalową rękę, której konstrukcja wyprzedzała swoją epokę.

Oblężenie Malty i starcie islamu z chrześcijaństwem w dokumencie Polsat Viasat History! Zobaczcie materiał z planu!Zobacz więcej

Czy to możliwe, że ważąca prawie pół tony bomba z okresu II wojny światowej była sterowana przez gołębie?
W Narodowym Muzeum Historii Amerykańskiej w Waszyngtonie można znaleźć korpus bomby z czasów II wojny światowej. Z przodu znajdują się malutkie okienka dla malutkich pilotów. Ta bomba była sterowana przez... gołębie. Jak to możliwe? Dzięki technice 3D udało się zrekonstruować również i ten mechanizm.

Tylko jeden procent wszystkich bomb zrzuconych w czasie II wojny światowej trafił w cel. Uznano, że trzeba zwiększyć tę liczbę. Naukowcy zaczęli pracować nad precyzyjnie naprowadzanymi bombami lotniczymi i podczas gdy Niemcy eksperymentowali z rozwiązaniami opartymi na radiu, Amerykanie zaczęli pracować nad czymś znacznie bardziej surrealistycznym – pociskiem kierowanym przez… gołębie. Wiadomo, że ptaki te posiadają niesamowity instynkt samonaprowadzania, który pomaga im wrócić do domu, a ponadto są łatwe w tresurze. System działał w następujący sposób: ptak znajdujący się z przodu bomby miał przed sobą ekran, na którym widać było cel. Gołąb był szkolony, by dziobać dokładnie w ten punkt ekranu, do którego chce dolecieć, tak aby system naprowadzania mógł namierzyć cel. Każda bomba miała trzy gołębie, tak dla pewności – nawet dzisiejsze nowoczesne systemy lotnicze stosują tę samą metodę. Tylko teraz nie korzysta się z pomocy ptaków, ale z trzech oddzielnych systemów nawigacyjnych po to, aby w przypadku pojawienia się problemów w jednym z nich, samolot nie był zagrożony.

Czy to możliwe, że na ścianie świątyni sprzed trzech tysięcy lat wyryty jest helikopter?
W odległości około 400 kilometrów od Kairu znajdują się ruiny świątyni, która została zbudowana trzy tysiące lat temu. Świątynia wzniesiona była ku czci Ozyrysa, a na jednej z jej ścian wyryty jest wizerunek obiektu, który bez wątpienia przypomina helikopter – z wirnikami, zgrabną sylwetką i ogonem. Co więcej, nie jest to odosobniony przypadek: 90 kilometrów dalej, w świątyni Hathor w Denderze, na ścianie widnieje obraz przypominający żarówkę.

Jak poradzono sobie z pandemią w 1665 roku? Wyjaśni to serial dokumentalny Polsat Viasat History!Zobacz więcej

Oba hieroglify podsyciły szalone teorie dotyczące kosmitów i podróży w czasie, ale eksperci są przekonani, że wyjaśnienie jest o wiele bardziej prozaiczne. Starożytni Egipcjanie nie byli bowiem w stanie skonstruować ani helikopterów, ani żarówek, ponieważ brakowało im zarówno potrzebnej wiedzy dotyczącej aerodynamiki, jak i umiejętności dmuchania szkła, nie wspominając już o poważnym braku energii elektrycznej. Współczesna technika obrazowania przyniosła rozczarowująco banalne rozwiązanie zagadki helikoptera – glify zostały zamówione przez Setiego I, ale tę ścianę kazał ponownie otynkować i pomalować jego syn, Ramzes II. Ta warstwa tynku później odpadła, więc helikopter to tak naprawdę hieroglify umieszczone jeden na drugim. Podobnie wytłumaczono powstanie tajemniczej żarówki – jest ona tylko symbolem religijnym. Jej żarnik ma być wężem, a to, co mogłoby być postrzegane jako szklana bańka, jest tak naprawdę przedstawieniem kopuły nieba.

Nowoczesne technologie potrafią czasem udzielić nam najprostszej odpowiedzi na najbardziej szalone teorie i zawiłe zagadki.

Mierzący około pięć centymetrów sześcian, który miał pomóc wygrać Hitlerowi wojnę, urządzenie meteorologiczne potrafiące przewidzieć pogodę za pomocą pijawek wysysających krew, a może krzycząca mumia? W programie „Najdziwniejsze przedmioty” na kanale Polsat Viasat History wszystko jest możliwe, ale też na wszystkie, nawet najdziwniejsze pytania znajdą się odpowiedzi. Premiera 19 kwietnia o 20:00, emisja kolejnych odcinków od poniedziałku do piątku o 20:00.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×