Najlepsza pozycja do spania – dla zdrowia i dobrego samopoczucia

Artykuł sponsorowany
Zdrowy i spokojny sen odgrywa ważną rolę w naszym życiu. Regeneruje organizm, redukuje stres i napięcie, zmniejsza apatię i przygnębienie. Jak spać, żeby się wyspać? Sprawdź koniecznie!

Rola snu jest nieoceniona. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. W dużej mierze to właśnie od niego zależy nasze zdrowie i samopoczucie. Co ciekawe, choć każdy z nas śpi, nie każdy robi to we właściwy sposób. Stąd często kłopoty ze snem, a później rozmaite dolegliwości, zmęczenie, rozdrażnienie, problemy z koncentracją.

Pozycja, jaką przybieramy podczas snu, ma wpływ na całe nasze ciało, a więc kręgosłup, kości, mięśnie oraz narządy wewnętrze, w tym jelita, wątrobę i płuca.

Czy wiesz, jaka jest najlepsza pozycja do spania lub na którym boku spać? Niby detal, a jednak w rzeczywistości ma ogromne znaczenie.

Spanie na brzuchu – tak, czy nie?

Leżenie na brzuchu – czy jest to zdrowa pozycja do spania? Choć niektórych może zaskoczyć ten fakt, jest to bardzo niewłaściwe ułożenie ciała. Śpiąc w ten sposób doprowadzamy do nienaturalnego skrętu odcinka lędźwiowego i szyi, co skutkuje bólem barków, łopatek, karku i głowy.

Podczas spania na brzuchu cierpią też nasze narządy wewnętrzne. Nie tylko żołądek, ale i płuca. W ten sposób możemy doprowadzić do problemów trawiennych oraz niedotlenienia organizmu.

Jeśli śpisz w ten właśnie sposób, postaraj się jak najszybciej zmienić przyzwyczajenia. Zanim jednak uda ci się to zrobić, śpij bez poduszki lub zaopatrz się w specjalny model, jak na przykład poduszka TEMPUR Ombracio. Dzięki niej mięśnie szyi zostaną odciążone, a twoje ciało przyjmie lepszą – bardziej komfortową – pozycję.

Dobrze jest też podczas spania na brzuchu podkładać pod miednicę dodatkową poduszkę. Ten prosty zabieg pozwoli wyrównać ułożenie kręgosłupa. W ten sposób rano obudzisz się bez bólu pleców.

Spanie na wznak – idealna pozycja dla kręgosłupa

Masz problemy z plecami? Często odczuwasz bóle w okolicy lędźwiowej lub piersiowej? Jeśli tak, to z pewnością jesteś teraz na etapie poszukiwania najlepszej pozycji do spania dla kręgosłupa. Spieszymy więc z pomocą!

Twoje plecy będą ci wdzięczne za spanie na wznak. I chyba nie tylko one.

Właśnie takie ułożenie ciała, na plecach, uznaje się za najzdrowsze podczas nocnego odpoczynku. W tej pozycji zrelaksowane są wszystkie stawy i mięśnie, a kręgosłup zostaje odciążony. Dzięki temu, że ciężar ciała rozkłada się na łóżku równomiernie, również narządy wewnętrzne mają zapewnioną swobodę i nie są uciskane.

Niestety taka pozycja do spania, choć dobra dla kręgosłupa, nie sprawdza się w przypadku osób cierpiących na astmę czy bezdech senny.

Pozycja embrionalna – prawdopodobnie najlepsza pozycja do spania

Spanie na boku – w pozycji embrionalnej – uznawane jest za najbardziej prawidłową pozycję do spania ze wszystkich. Śpiąc w ten sposób nie tylko nie uciskamy narządów wewnętrznych i pomagamy uwolnić napięcie, ale także – co jest bardzo ważne – przyczyniamy się do szybszego usuwania toksyn z organizmu. Dotyczy to również odpadów chemicznych, które odkładają się w naszym mózgu. Ale uwaga! Spanie nie na każdym bok przynosi korzyści zdrowotne. Na którym boku spać?

Spanie na lewym boku

Zdecydowanie korzystniejsze dla organizmu jest spanie na lewym, aniżeli prawym boku. Dlaczego? Przede wszystkim w tej pozycji lepiej i wydajniej pracuje nasze serce. Przez to, że ludzka aorta jest naturalnie wygięta w lewo, leżenie na lewym boku zapewnia lepsze krążenie.

Spanie w ten sposób pozwala też odciążyć kręgosłup, zwłaszcza odcinek szyjny i lędźwiowy. Nie uciska również narządów wewnętrznych, a dzięki temu, że kwasy żołądkowe nie przemieszczają się do przełyku, zmniejsza się ryzyko wystąpienia zgagi.

Warto w tym miejscu dodać, że po lewej stronie naszego ciała znajduje się główna część układu limfatycznego. Zatem śpiąc na lewym boku ułatwiamy krążenie limfy i tym samym transport składników w organizmie.

Pozycja na lewym boku usprawnia też pracę śledziony i reguluje procesy trawienne. Grawitacja w zupełnie naturalny sposób ułatwia przesuwanie resztek pokarmowych z jelita cienkiego do grubego.

Ułożenie na lewym boku jest szczególnie dobrym rozwiązaniem dla osób, które borykają się z refluksem żołądkowo-przełykowym. Polecane jest również przyszłym mamom, zwłaszcza kobietom w zaawansowanej ciąży.

Spanie na prawym boku

A co ze spaniem na prawym boku? Czy faktycznie jest takie złe, jak się o tym mówi? Patrząc na kręgosłup – nie jest złe, bo odciąża go równie skutecznie, co spanie na lewym boku.
Biorąc jednak pod uwagę organy wewnętrze, nie jest wskazane. Leżenie na prawym boku powoduje, że żołądek naciska na trzustkę i w ten sposób utrudnia prawidłową jej pracę. Powoduje też, że kwasy żołądkowe przemieszczają się w kierunku przełyku, co zwiększa ryzyko chorób gastrologicznych, głównie refluksyjnych.

Więcej na temat najlepszej pozycji do spania znajdziesz tu>>

W trosce o zdrowy sen – mądrze wybierz materac

Wiesz już, jaka jest najlepsza pozycja do spania i na którym boku spać. Czas zatem powiedzieć sobie kilka słów o niezbędnych akcesoriach. Wśród nich najważniejszy jest materac do spania.
Jego wybór nie powinien być przypadkowy. Zwłaszcza, że jest to inwestycja w nasze własne zdrowie i samopoczucie. To od niego w dużej mierze zależy czy będziemy się wysypiać, a rano wstawać bez żadnego bólu pleców, karku czy szyi. Jaki materac wybrać?

Ważny jest nie tylko jego rozmiar, ale również technologia i materiał, z jakiego został wykonany. Na rynku dostępne są rozmaite modele materacy.

Do niedawna popularne były materace sprężynowe. Dziś coraz częściej wybierane są modele lateksowe lub piankowe, zwłaszcza te wykorzystujące piankę z pamięcią (memory foam).

Za najlepsze, wręcz idealne, uznaje się materace, które reagują na temperaturę ciała i idealnie się do niego dopasowują. W ten sposób zapewniają właściwe podparcie, a jednocześnie redukują nacisk. Komfort podczas snu gwarantowany!

Klasą samą w sobie są materace TEMPUR, które wykorzystują przełomową technologię pochodzącą z NASA. Materiał TEMPUR dopasowuje się do ciała i je podpiera, rozkładając ciężar na całej powierzchni. Dzięki temu ciało, niezależnie od sylwetki, może odpoczywać w niezwykle komfortowy i efektywny sposób.

Zobacz także: Jaki materac wybrać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn