Najlepsze filmy Woody'ego Allena [GALERIA]

Do kin właśnie wchodzi "Śmietanka towarzyska" Woody'ego Allena. W związku z tym postanowiliśmy zebrać najlepsze filmy tego reżysera. Zgadzacie się z naszym rankingiem?

Multimedia

Artysta wszechstronny: reżyser, scenarzysta, aktor, pisarz, klarnecista, znawca jazzu i nowojorski intelektualista. Siedmiokrotnie nominowany do Oscara w kategorii najlepszy reżyser. Statuetkę odebrał w 1978 roku za film „Annie Hall”. Szesnastokrotnie nominowany do nagrody Akademii w kategorii najlepszy oryginalny scenariusz. Dwukrotny zwycięzca w tej kategorii (za scenariusze „O północy w Paryżu” i „Hannah i jej siostry”). Nominowany do Oscara za występ aktorski.

TOP20 komedii, które trzeba obejrzeć w 2018 roku! [ZWIASTUNY+ZDJĘCIA]Zobacz więcej

Urodził się 1 grudnia 1935 roku na Brooklynie w rodzinie żydowskiej. Woody Allen to pseudonim artystyczny, przybrany z konieczności. Bo czy można rozśmieszać ludzi nazywając się Allan Stewart Konigsberg?

Kinem i literaturą interesował się od dzieciństwa. Nie cierpiał szkoły, ale jego bystry umysł nie znosił próżni. Dlatego już jako nastolatek zaczął pisać utwory satyryczne dla teatru i telewizji. Z czasem jego dowcipy podobały się tak bardzo, że trafił do telewizji. Nie miał jeszcze 20 lat!

W ciągu kilkudziesięciu lat stał się jednym z najwybitniejszych przedstawicieli kina autorskiego na świecie. I choć jego filmy to w większości komedie, potrafi wyrazić w nich neurotyczną naturę naszych czasów. W jego filmach jest humor, żart słowny i sytuacyjny, duża dawka ironii i wnikliwej obserwacji społecznej. To czyni je wyjątkowymi i od kilkudziesięciu lat zapewnia twórcy wierną publiczność. Większość jego filmów powstała w Nowym Jorku, bo jak mawia Allen, to miasto jest jego ojczyzną. Pierwszy film, jaki zrealizował poza Nowym Jorkiem to „Wszystko gra” (2005), którego akcja dzieje się w Londynie. Podobnie jak „Scoop – Gorący temat” (2006), „Sen Kasandry” (2007) i „Poznasz przystojnego bruneta” (2010). W 2008 roku nakręcił w Barcelonie film „Vicky Cristina Barcelona”, by powrócić do Nowego Jorku filmem „Co nas kręci, co nas podnieca”. Akcja kolejnych filmów rozgrywa się w malowniczej stolicy Francji („O północy w Paryżu”) i w Wiecznym Mieście („Zakochani w Rzymie”). W 2013 roku Allen nakręcił kolejny świetny film, umiejscowiony w Stanach Zjednoczonych – „Blue Jasmine”.

TOP10 NAJLEPSZYCH FILMÓW WOODY'EGO ALLENA >>

Zobacz galerię

Filmy 2018 roku, na które czekamy

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×