"Nędzarz i madame". Dominika i Michał Chorosińscy, Jacek Kurski, ojciec Tadeusz Rydzyk, Anna Popek na premierze filmu o św. Bracie Albercie

Film dystrybuowany przez Telewizję Polską "Nędzarz i madame" w reżyserii Witolda Ludwiga wchodzi do kin 12 listopada br. Tego dnia przypada 32. rocznica kanonizacji Św. Brata Alberta, którego życie i działalność jest tematem filmu. Zobaczcie, kto pojawił się na premierze produkcji.

Multimedia

"Nędzarz i madame" ukazuje artystyczną i duchową drogę polskiego powstańca styczniowego, artysty-malarza oraz dobroczyńcy ubogich – Adama Chmielowskiego, który po latach burzliwej młodości postanawia porzucić swoje dotychczasowe życie, a świat poznaje go, jako Brata Alberta.

Buntownicza natura oraz niezgoda na zło i cierpienie sprawiają, że ucieka fortelem z carskiej niewoli ukryty w trumnie. Po osiągnięciu sławy porzuca sztukę, aby służyć ludziom. Jego tragiczny los wieńczy załamanie, wydalenie z zakonu jezuitów oraz zamknięcie w zakładzie dla umysłowo chorych. Wkrótce jednak odrodził się i powrócił, jako Brat Albert – przyszły święty. Filmową historię jego życia dopełniają losy sławnych przyjaciół i artystów – Heleny Modrzejewskiej i Józefa Chełmońskiego.

Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Witold Ludwig, twórca filmu „Zerwany kłos”. W rolach Adama Chmielowskiego i Brata Alberta występują Piotr Zajączkowski („Żeby nie było śladów”, „Żużel”, „Zerwany kłos”) i Krzysztof Wakuliński („Skorumpowani”, „Wielka wsypa”, „Ucieczka z kina Wolność”). Partnerują im m.in.: Magdalena Michalik („Zerwany kłos”), Tomasz Błasiak („Układ”) oraz Mariusz Saniternik („Republika Dzieci”), Paweł Tchórzelski („Zerwany kłos”), Lech Dyblik („Sonata”), Radosław Pazura („Mecenas Porada”), Jarosław Gajewski („Kamerdyner”) oraz Witold Bieliński („Syberiada polska”). Film wyprodukowała Fundacja Lux Veritatis.

Ma szóstkę dzieci. Mąż wybaczył jej zdradę i dziecko z innym. Do przysięgi małżeńskiej dodałaby jedno zdanieZobacz więcej

Losy Chmielowskiego zawierają ogromny potencjał inscenizacyjny i dramaturgiczny: posępne lasy powstańcze, barwne oraz rojne salony i teatry, zatęchłe podwórza bezdomnych, mistyczny klasztor, dojmujący zakład psychiatryczny oraz epicka przyroda – na tym tle film niesie uniwersalne przesłanie o wielkich walorach humanistycznych i etycznych, takich jak afirmacja wolności, czy prometeizm. Losy Chmielowskiego są tematem oryginalnym i nowatorskim, niewyczerpanym dotąd, ani w kulturze wysokiej, ani popularnej. Biografia Chmielowskiego par excellence nie była dotąd podejmowana przez rodzimą kinematografię. Filmowe i teatralne adaptacje: „Brata naszego Boga” zamykały się w obrębie dramatu Wojtyły, nie dotykając biografii Chmielowskiego - Witold Ludwig.

Zobacz zdjęcia z premiery filmu. Na pokazie obecni byli m.in. Dominika i Michał Chorosińscy, Jacek Kurski, ojciec Tadeusz Rydzyk czy Anna Popek.

Zobacz galerię

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Komentarze

Skomentuj
  • Piotr (gość)

    Bylem na filmie trochę mnie zaskoczył. Mało jest w nim tego dobra co stworzył Św. brat Albert. Chmielowski pokazany jest jako niespełna rozumu wykradający żywność dla ubogich. Kościół pokazany w złym świetle w postaci przeora zakonu gdzie przebywał. Powstańcy styczniowi a zwłaszcza dowodzą Chmielowskiego to obłąkany bandyta. Film zły mi się kompletnie nie podobał. Najlepsze lata w Krakowie pokazane w jednej scenie.

    14.11.2021 22:06

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×