Nie żyje Peter Brook. Słynny reżyser odszedł w Paryżu w wieku 97 lat

W niedzielę 3 lipca 2022 r. media obiegła smutna wieść. W wiek 97 lat odszedł Peter Brook, słynny reżyser filmowy, teatralny i operowy. Był znany z rewolucyjnego podejścia do sztuki i eliminowania zbędnych ozdobników na scenie. - Doprowadził do perfekcji sztukę wystawiania potężnych dramatów w nietypowych miejscach - wspomina zmarłego agencja Reuters.

Multimedia

Nie żyje Peter Brook. Słynny reżyser odszedł w Paryżu w wieku 97 lat

Peter Brook był jednym z najwybitniejszych reżyserów teatralnych. W niedzielę 3 lipca 2022 r. media obiegła wieść o odejściu utalentowanego artysty, który był znany z przełomowych adaptacji dzieł Williama Szekspira dla Royal Shakespeare Company. Jego adaptacja "Snu Nocy Letniej" z 1970 roku, wykonywanego w białym sześcianie i z użyciem trapezów, była rewolucją która odcisnęła piętno na sposobie przedstawiania dramatów na całym świecie.

Doprowadził do perfekcji sztukę wystawiania potężnych dramatów w nietypowych miejscach - napisała o zmarłym agencja Reuters.

Peter Brook wystawiał sztuki w salach gimnastycznych oraz opuszczonych fabrykach, kamieniołomach, czy szkołach i starych gazowniach w miastach na całym świecie. O odejściu Petera Brooka w niedzielę 3 lipca 2022 r. poinformowały francuskie i brytyjskie media. Słynny brytyjski reżyser teatralny, filmowy i operowy odszedł w sobotę w wieku 97 lat w Paryżu, gdzie mieszkał od ponad pół wieku.

Katarzyna Żak wspomina Piotra Machalicę w poruszającym wpisie. "Brakuje nam Ciebie bardzo"Zobacz więcej

Peter Brook - sylwetka, kariera, osiągnięcia

Kariera Brooka rozpoczęła się od wyreżyserowania "Doktora Faustusa" w 1943 r. w Torch Theatre w Londynie. Później został mianowany dyrektorem ds. produkcji w Royal Opera House w Londynie. To właśnie tam wystawił kontrowersyjną adaptację "Salome" Richarda Straussa ze scenografią autorstwa Salvadora Dalego. Wyreżyserował również "Tytusa Andronikusa", "Króla Leara" i "Burzę" dla Royal Shakespeare.

Był wielokrotnym laureatem nagród teatralnych i telewizyjnych - Tony Awards, Emmy Awards i Laurence Olivier Award, komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego oraz francuskiej Legii Honorowej. Na początku lat 70. przeniósł się do Paryża> Tam utworzył Międzynarodowy Ośrodek Poszukiwań Teatralnych, a w 1974 r. zaadaptował opuszczony paryski Théâtre des Bouffes du Nord.

Zobacz galerię

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×