Nie żyje Peter O'Toole, legendarny Lawrence z Arabii [ZDJĘCIA]

Aktor Peter O`Toole zmarł w londyńskim szpitalu w sobotę. Miał 81 lat.

Multimedia

Największym zawodowym osiągnięciem Petera O`Toole`a jest rola tytułowego bohatera "Lawrence`a z Arabii". Opowieść o brytyjskim oficerze i awanturniku, który swoim zachowaniem zmienił kształt Bliskiego Wschodu, trafiła na ekrany w 1962 roku. Obok Petera O'Toole`a na ekranie pojawili się między innymi Omar Shariff, Alec Giuness oraz Anthony Quinn. W 1963 roku "Lawrence z Arabii" zdobył 7 Oscarów - w tym za najlepszy film oraz najlepszą reżyserię, 4 nagrody BAFTA, 5 Złotych Globów...

Film pierwotnie trafił na ekrany w okrojonej wersji, dopiero w 1989 roku reżyser David Lean mógł zmontować pełną wersję swojego dzieła. Wtedy też odkrył, że w jednej ze scen wielbłądy biegną w niewłaściwą stronę!

W 1998 roku American Film Institute umieścił "Lawrence'a z Arabii" na liście 100 najważniejszych amerykańskich filmów stulecia.

"Lawrence z Arabii" przyniósł Peterowi O'Toole`owi pierwszą nominację do Oscara. Później spotkało go to jeszcze siedmiokrotnie. W 2003 roku dostał Oscara honorowego. O`Toole najpierw nie chciał go przyjąć. W liście do członków Amerykańskiej Akademii Filmowej wyjaśnił, że na honorową nagrodę ma jeszcze czas! Dopiero kiedy skończy 80 lat może przyjąć nagrodę za całokształt twórczości, a nie za kolejną rolę. Ostatecznie przyjął nagrodę.

O`Toole zagrał wiele doskonałych ról nie tylko w filmach, ale i w teatrze. Był znany także z rozrywkowego sposobu życia. W połowie lat siedemdziesiątych XX wieku lekarze uprzedzili go, że jeśli nie przestanie pić, skończy się dla niego tragicznie. Jego trzustka już wtedy była na granicy wytrzymałości. Przestał pić i przeżył jeszcze 40 lat...

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×