"Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks". Hołd nieznanej bohaterce, która odmieniła oblicze medycyny [RECENZJA]

Beata Cielecka
Beata Cielecka
W „Nieśmiertelnym życiu Henrietty Lacks” opowiedziana została historia prostej czarnoskórej kobiety, której medycyna zawdzięcza prawdziwy przełom – z jej ciała pobrano komórki znane później jako HeLa.

NASZA OCENA: 6/10

Henrietta Lacks jest prostą farmerką uprawiającą tytoń. Jest rok 1951, a Henrietta jest czarnoskóra – mimo teoretycznej wolności potomkowie niewolników są prześladowani, mają zdecydowanie mniejsze prawa niż biali obywatele. Kobieta choruje na raka szyjki macicy, trafia do szpitala Johna Hopkinsa. Jest tam leczona, ale przy okazji terapii lekarze bez jej zgody pobierają komórki z guza i zaczynają je hodować. Henrietta umiera jeszcze w tym samym roku, 20 lat później jej rodzina dowiaduje się, że owe komórki, nazwane HeLa, i badania na nich prowadzone okazały się prawdziwym przełomem w medycynie.

Komórek HeLa wyhodowano w laboratoriach na całym świecie… ponad 50 ton! Wykorzystuje się je w trakcie badań nad terapią antynowotworową, przyczyniły się do wynalezienia szczepionki na polio, odegrały ważną rolę przy badaniach nad in vitro, metodami klonowania – to biznes przynoszący ogromne zyski. Problem w tym, że pierwsze komórki pobrano bez wiedzy dawczyni, a prowadząc kolejne badania nawet nie zapytano o zgodę jej rodzinę. Oczywiście można stwierdzić, że cel uświęca środki, uratowano życie milionów, ale moralnie wszystko to wygląda dość mętnie…

Ta niezwykła historia wyszła na światło dzienne po publikacji bestsellerowej książki Rebecki Skloot, której „Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks” jest ekranizacją. Ekranizacją wyprodukowaną przez HBO, poruszającą, wiernie oddającą realia epoki, z ciekawymi rolami Renee Elise Goldsberry (Henrietta), Oprah Winfrey (córka bohaterki, Deborah) i Rose Byrne (Skloot). To swoisty hołd złożony nieznanej kobiecie, która w pewien sposób zmieniła oblicze medycyny, a także portret jej najbliższych, których życie nie rozpieszczało. Porządne kino oparte na faktach, choć momentami zbyt czarno-białe (nawet dosłownie: czarni są wyłącznie dobrzy, a biali za wyjątkiem Skloot w większości chcą ich wykorzystać) i w paru scenach łzawo melodramatyczne.

Beata Cielecka

"Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks" w tv - sprawdź datę emisji.

WRÓĆ DO PROGRAMU TV!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn