"Niewygodna prawda". Cate Blanchett i Robert Redford demaskują kłamstwa władzy [WIDEO]

Już 22 kwietnia w kinach pojawi się jeden z najlepszych filmów opowiadających o dziennikarstwie śledczym – „Niewygodna prawda”.

Multimedia

CZYTAJ TAKŻE:

"Niewygodna prawda". Cate Blanchett na tropie szokującej przeszłości Georga W. Busha [WIDEO+ZDJĘCIA]

Po dociekliwym „Spotlight” i spektakularnej „Dziewczynie z tatuażem”, nowy film przedstawia nadużycia władzy i wskazuje rolę mediów, które powinny stać na straży demokracji „Dziennikarstwo śledcze jest czasochłonne i drogie – mówiła w wywiadzie dla „Press” (kwiecień 2016) Sacha Pfeiffer z „The Boston Globe”, którą w „Spotlight” zagrała Rachel AcAdams. – Mam nadzieję, że ten film („Spotlight”) przypomni i wydawcom, i redaktorom, że ze wszystkich rzeczy, które powinni próbować ochronić przed zagładą, właśnie dziennikarstwo śledcze jest najważniejsze. To w końcu fundamentalna funkcja dziennikarstwa: przypominać o odpowiedzialności wpływowych ludzi i wpływowych instytucji za swoje czyny”.

„Niewygodna prawda”, ze zdobywczynią Oscara Cate Blanchett („Blue Jasmine”, „Carol”) i Robertem Redfordem, który nie po raz pierwszy występuje w filmie demaskującym kłamstwa władzy („Wszyscy ludzie prezydenta”, „Trzy dni kondora”), to doskonały przykład kina, które broni podstaw demokracji i stojących za nią wartości. Cytowany wyżej branżowy miesięcznik „Press” wymienia „Niewygodną prawdę” w pierwszej dziesiątce najlepszych współczesnych filmów o dziennikarzach.

W 2004 r. Amerykanie wybierają nowego prezydenta. W trakcie kampanii producentka telewizyjna Mary Mapes (Blanchett) pracuje nad materiałem, który może wstrząsnąć posadami polityki. Wspólnie ze swoim ambitnym zespołem oraz jednym z najsłynniejszych prezenterów telewizyjnych Danem Ratherem (Redford) emituje przełomowy reportaż o wstrząsającej przeszłości prezydenta Georga W. Busha. Tajemniczy ludzie, którzy zatuszowali kompromitujące fakty, nie poddają się jednak bez walki. Materiał zostaje wykorzystany przeciwko dziennikarzom, którzy stają w świetle jupiterów. Wczoraj bohaterowie, dziś uznani za zdrajców, będą musieli bronić nie tylko swojej reputacji, ale i podstaw amerykańskiego ustroju. Czy uda im się wygrać walkę z siłami potężniejszymi niż wolność i demokracja?

„Niewygodna prawda” w wybranych kinach od 22 kwietnia!

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×