Niezwykłe filmy dokumentalne w wakacyjnej ramówce TVP1

Już od 15 czerwca Jedynka zaproponuje swoim widzom pasmo „Lato z polskim dokumentem”, gdzie pokazanych zostanie ponad dziesięć najwybitniejszych polskich filmów wyprodukowanych w ostatnich latach. Z kolei w wakacyjnym paśmie „Niedawno w Polsce” zaprezentowane zostaną polskie telenowele dokumentalne.

Multimedia

,,Lato z Polskim dokumentem” będzie emitowane co czwartek po godz. 23.00. TVP1 pokaże w nim m.in. premierę: „Witajcie w bezdomności” Henryka Dederki. Film jest relacją z eksperymentu, w którym udział wzięło kilkanaście osób chcących zmienić swój styl życia i widzenie świata. Do udziału w tym przedsięwzięciu zgłosili się ludzie z klasy średniej, studenci i celebryci. Wszyscy przez kilka dni żyli tak, jak osoby bezdomne.

Ponadto widzowie obejrzą premierę filmu „Werka” Pawła Łozińskiego, który opowiada o historii kobiety pragnącej naprawić błędy swojej przeszłości. Wraz z mężem decyduje się zaopiekować niepełnosprawną Weroniką. Kameralnie, cicho, z dala od wielkich słów rozgrywa się codzienna walka wymagająca prawdziwego poświęcenia.

CZYTAJ TAKŻE: WAKACYJNY PROGRAM TV. LATO 2015 W TVP PEŁNE PREMIER

W wakacyjnym paśmie pojawią się też inne wybitne dzieła polskich dokumentalistów, takie jak: „Biało-czerwoni z Chrząstawy” Krystiana Kamińskiego, czyli zabawna opowieść o najgorszej drużynie piłki nożnej, obraz „Przywódcy” Pawła Ferdka, w którym opowiedziano historię uczniów startujących w wyborach do samorządu szkolnego, ich emocje i ambicje. Pokazana zostanie też „Argentyńska lekcja” Wojciecha Staronia. Ten obsypany nagrodami film dokumentalny, portretuje losy dziecka, którego rodzice porzucają dotychczasowe życie i jadą za pracą na drugi koniec świata. Ponadto Jedynka pokaże utrzymaną w wakacyjnym klimacie „Bocznicę” Anny Kazejak Dawid, „Cyrk za złamanym sercem” Marka Pawłowskiego, opowiadający o dramatycznej egzystencji artystów cyrku Bojaro oraz film „Niepogodzeni” Aliny Mrowińskiej o życiu niezwykłej pary niepełnosprawnych ludzi: Moniki i Wojtka. Na początku sierpnia TVP1 pokaże film o Powstaniu Warszawskim „Honor Miasta” w reżyserii Eugeniusza Starky`ego.

W paśmie telenoweli dokumentalnej „Niedawno w Polsce”, emitowanym w poniedziałki, środy i piątki po godz. 23.00 TVP1 zaproponuje widzom m.in. „Balladę o lekkim zabarwieniu erotycznym”, „Prawdziwe psy”, czy „Taśmy grozy”.

W TVP1 jest coraz więcej pasm dokumentalnych, a liczba godzin ich emisji zwiększyła się w ostatnich latach pięciokrotnie. W 2014 r. zaprezentowano widzom ponad pół tysiąca godzin dokumentów, a do czasu wakacji w 2015 r. było już prawie 200 godzin emisji filmów dokumentalnych. Rocznie produkowanych jest kilkanaście tytułów filmów społeczno-obyczajowych, opisujących współczesną Polskę. Prezentowane są one w kilku pasmach dokumentalnych Jedynki, w tym w „Oglądaj z Andrzejem Fidykiem” Oprócz tego ponad rok temu na Antenę wprowadzono cykl ,,Oto Historia” - w każdy poniedziałek, o godzinie 22.15, w którym to rocznie emitowanych jest ponad 40 tytułów o historii i współczesności. Dodatkowo nadawanych jest kilkanaście dokumentów w roku z okazji ważnych rocznic i wydarzeń. Drugie pasmo historyczne pojawiło się w co drugą środę późnym wieczorem.

Warto dodać, że ,,Oto Historia” ma często ponad milionową publiczność, pomimo ogromnej konkurencji w innych stacjach. Ponadto Jedynka w cyklu „Notacje”, prezentuje wywiady ze znakomitościami świata kultury, sztuki, świadkami najważniejszych wydarzeń historycznych. Stałymi pozycjami Anteny są także cykle: „Natura w Jedynce” czy „BBC w Jedynce”, które pokazują najbardziej spektakularne historie z życia zwierząt w egzotycznych zakątkach świata.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×