"Nocny kowboj" - jeden z najgłośniejszych i najważniejszych filmów złotych czasów kina niezależnego [RECENZJA]

Joe Buck, młody kowboj, poznaje świat zepsucia, naiwności i osamotnienia, świat Nowego Jorku, w którym może liczyć jedynie na to, że odniesie sukces jako męska prostytutka samotnych, bogatych kobiet.

Multimedia

NASZA OCENA: 10/10

Joe Buck (nagrodzony Złotym Globem i nominowany do Oscara John Voigth) jest prostym, ledwo składającym litery chłopakiem z Teksasu. Rzuca pracę pomywacza w podrzędnym barze, by jechać do Nowego Jorku. Chce zrobić tu karierę jako męska prostytutka, bo jak sam przyznaje z rozbrajająca szczerością "tylko w łóżku jest dobry". Wierzy, że wymagające kobiety ze Wschodniego Wybrzeża w zamian za jego usługi szczodrze go wynagrodzą. Jednak jego plan szybko zostaje zweryfikowany: Nowy Jork okazuje się miastem cynicznym i bezlitosnym, w którym nawet usługi seksualne stały się przemysłem. Joe zaczyna rozumieć, że musi sobie znaleźć menedżera, w czym ma mu pomóc przypadkowo poznany drobny włoski kombinator Rizzo zwany też Ratso, czyli Szczurek (nominowany do Złotego Globu i Oscara Dustin Hoffman). Najpierw oszukuje naiwnego Teksańczyka, lecz w końcu ich znajomość zamienia się w prawdziwą przyjaźń.

"Nocny kowboj" to jeden z najgłośniejszych i najważniejszych filmów złotych czasów kina niezależnego przełomu lat 60. i 70. Nominowany w siedmiu kategoriach do Oscara i nagrodzony trzema statuetkami (film, reżyser, scenariusz adaptowany) zrobił gwiazdę z Jona Voighta oraz ugruntował pozycję Dustina Hoffmana jako znakomitego aktora i antygwiazdora.

Piotr Radecki

Dramat USA 1969, reż. John Schlesinger

"Nocny kowboj". Sprawdź datę emisji

WRÓĆ DO PROGRAMU TV ====

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×