Nowa seria "Palcem po mapie" w lipcu w National Geographic Channel

"Palcem po mapie", czyli o tym jak National Geographic Channel i Kal Penn wykorzystują big data do poznawania otaczającego świata i … codzienności każdego z nas.

Multimedia

Gdzie na świecie warto szukać skarbów i dlaczego w poszukiwaniach warto pamiętać np. o Łodzi? Co sprawia, że z pozoru sielskie amerykańskie miasteczko zmienia się w mekkę gangów narkotykowych? Jak działa współczesne społeczeństwo, skoro władzom miejskim może bardziej opłacać się budowa więzienia niż uniwersytetu? Jakie miasto jest stolicą seniorskiego striptizu?

Na te i szereg innych, zaskakujących pytań odpowie nowa seria National Geographic Channel "Palcem po mapie" (ang. The Big Picture With Kal Penn). Połączenie technologii, analizy zbiorów big data, narzędzi i wiedzy ekspertów, którzy są w stanie przełożyć te dane na prosty język infografik sprawiło, że mapy przestały być wyłącznie źródłem danych kartograficznych. Teraz mogą nam sporo powiedzieć o najrozmaitszych regułach rządzących naszym życiem – od podatności na uzależnienia, przez zagrożenia dla portfela, po pomysł na dobry biznes. Seria "Palcem po mapie" odkryje przed widzami szereg nieoczekiwanych, a czasami nawet wstrząsających faktów, determinujących codzienne życie, które dotyczą zarówno odległych zakątków świata jak i naszego podwórka. Wystarczy wspomnieć, że w pierwszym odcinku Kal wraz z ekipą National Geographic Channel zawita do Łodzi, by spróbować odnaleźć ukryty tam podczas II wojny światowej skarb, w oparciu o analizę dostępnych danych. Czy poszukiwaczom uda się ze strzępów opowieści potomków dawnego mieszkańca Łodzi, który ukrył depozyt, odtworzyć realia sprzed 70 lat? To się okaże już niedługo na antenie National Geographic Channel.

Kal Penn zabierze widzów w podróż, która pokaże im, w jaki sposób takie zjawiska, jak pieniądze, seks, sport czy przestępczość, mogą wpływać na nasze życie w stopniu z którego nie zdajemy sobie sprawy. Spróbuje pokazać różne zagadnienia za pomocą mapowania danych, kreatywnej wizualizacji informacji oraz pogłębionych osobistych historii prezentowanych przez fascynujących bohaterów kolejnych odcinków. W dokumencie poznamy ludzi żyjących i pracujących w miejscach szczególnie charakterystycznych dla kolejnych badanych zjawisk. Penn występuje w tej podróży jako przewodnik, dokładając starań, by prezentowane informacje były pokazane możliwie najprościej, w sposób przystępny dla każdego.

Kal Penn jest przede wszystkim znany z serialu, jak "Dr. House" i serii filmów "Wieczny student" oraz "O dwóch takich co poszli w miasto". Warto dodać, że oprócz dorobku aktorskiego i producenckiego może pochwalić się także dyplomem socjologii, sztuk teatralnych, filmowych i telewizyjnych, a także certyfikatem ukończenia programu bezpieczeństwa międzynarodowego na Uniwersytecie Stanforda. W latach 2009-2011 zrobił przerwę w aktorskiej karierze, przyjmując posadę wicedyrektora Biura Zaangażowania Publicznego (OPE) Białego Domu. Penn był również wykładowcą na Uniwersytecie w Pensylwanii oraz na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.

"Palcem po mapie" od poniedziałku, 6 lipca codziennie o godz. 18:00 na National Geographic Channel!

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×