Nowoczesna i modna kuchnia: pomysły na aranżacje wnętrz

Artykuł sponsorowany
Pomysłów na aranżację kuchni jest tak dużo, że czasem trudno zdecydować się na konkretne rozwiązania. Niezależnie od tego, czy będzie to wnętrze urządzone nowocześnie, czy wybór padnie na tradycyjną stylizację, istnieją pewne sprawdzone sposoby na funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni.

W nowoczesnej kuchni, oprócz jej podstawowych funkcji, liczą się detale oraz funkcjonalność. Wystarczy uwzględnić kilka prostych zasad, aby cieszyć się łatwym do utrzymania w czystości, a przy okazji modnym wnętrzem.

Jak urządzić nowoczesną kuchnię?

Podstawowymi zasadami, którymi kierują się projektanci wnętrz już od dawna, są wygoda i elegancja. W kuchni wszystko powinno mieć swoje miejsce oraz znajdować się zawsze pod ręką. Oprócz estetyki stawia się na praktyczność rozwiązań.

Dobrym pomysłem przy aranżacji zwłaszcza małego pomieszczenia jest zakup mobilnych mebli na kółkach. Sprawiają one, że zawsze znajdziemy dodatkowe miejsce na przechowywanie produktów lub sprzętów, nie zagracając jednocześnie pomieszczenia. Dodatkowym atutem mobilnych wysp czy barków jest możliwość przesunięcia ich na czas sprzątania czy innych czynności.

We współczesnej kuchni wybór frontów dyktowany jest najczęściej funkcjonalnością i łatwością utrzymania ich w czystości. W tym sezonie królują czarne i białe dekory lub odcienie szarości. Raczej odchodzi się od wysokiego połysku na rzecz stonowanego matu, połączonego z drewnianymi dodatkami lub kolorem kontrastowym, przełamującym barwę dominującą. Coraz częściej spotykamy też we wnętrzach dodatki w kolorze srebra, miedzi czy złota, które powraca do łask po kilku latach.

Trend na minimalizm w kuchni, oprócz mebli i sprzętów w zabudowie, dotyczy także szafek, a konkretnie uchwytów. Najciekawsze rozwiązania to:

  • zastosowanie frezów we frontach, które spełniają funkcję uchwytu,
  • użycie prawie niewidocznych uchwytów krawędziowych, czyli pochwytów,
  • uchwyty wpuszczane, niewystające poza obręb frontu – obecnie zdobywają dużą popularność,
  • wybranie małych, nierzucających się w oczy gałek lub uchwytów o subtelnym kształcie, w stonowanym kolorze,

We współczesnych kuchniach centralnym punktem jest często duża wyspa. Czasy, w których gospodynie zamykały się w czterech ścianach na czas przygotowywania posiłków, odeszły do lamusa. Dziś gotowanie nie koliduje z rodzinnym życiem, ułatwia to również podział obowiązków na wszystkich domowników. W mieszkaniach, w których możliwości techniczne nie pozwalają na umieszczenie wyspy, jej funkcję przejmuje duży stół.

Nowoczesne kuchnie wykorzystują modne w tym sezonie materiały: stal, szkło, cegła, beton, kamień, miedź, złoto, srebro.

Nowoczesna kuchnia – zasady ergonomii

Aby kuchnia była nie tylko atrakcyjnym dla oka, lecz także funkcjonalnym wnętrzem, warto zapoznać się z zasadami ergonomii. Wykorzystanie najnowszych rozwiązań pozwoli zaprojektować wygodne i łatwe do utrzymania w czystości pomieszczenie, w którym każdy mebel lub sprzęt będzie miał określone miejsce i przeznaczenie.

Przy wyborze sprzętów kuchennych dobrze jest przyjrzeć się szerokiej ofercie urządzeń minimalistycznych. W myśl tej zasady piekarnik ustawiony jest w nowoczesnej kuchni na wysokości oczu, a blat roboczy dostosowany do wzrostu użytkowników. Zmywarka i lodówka są na ogół w zabudowie, co pozwala utrzymać jednolity charakter wnętrza dzięki dopasowanym frontom. Na blacie kuchennym dobrze wygląda elegancki ekspres do kawy.

Przy aranżacji wnętrza kuchni podstawową zasadą jest uwzględnienie trójkąta roboczego, czyli odpowiednie ustawienie trzech głównych elementów wyposażenia kuchni: lodówki, zlewozmywaka i płyty kuchennej/ piekarnika. Zgodnie z tą zasadą powinny one być usytuowane niedaleko od siebie, ich rozmieszczenie powinno przypominać kształtem trójkąt, a odległość:

  • między lodówką a zlewozmywakiem nie powinna być większa niż 120-210 cm
  • między zlewozmywakiem a kuchenką powinna wynosić około 120-210 cm (ew. 90 cm w małych pomieszczeniach)
  • między lodówką a kuchenki powinna być nie większa niż: 120- 270 cm

Aby zachować funkcjonalność w kuchni, warto również zaplanować rozmieszczenie sprzętów i artykułów spożywczych w taki sposób, żeby te najrzadziej używane znajdowały się w górnej i dolnej zabudowie. Na wysokości wzroku znajdą się wówczas te artykuły i przedmioty, których używamy najczęściej. Takie rozwiązanie znacznie ułatwi codzienne czynności, zaoszczędzając czas na szukanie niezbędnych akcesoriów i produktów.

Meble w nowoczesnej kuchni

Minimalizm obejmuje cały obszar kuchni, od liczby przedmiotów i sprzętów, po meble kuchenne. Stanowią one współcześnie element dekoracyjny, na ogół są proste w formie, wręcz ascetyczne, ale jednocześnie eleganckie.

Moda na kuchenne fronty zmienia się wraz z kolejnym sezonem. Aktualnie preferowanymi rozwiązaniami są:

  • fronty szklane osadzone w konstrukcji aluminiowej,
  • fronty w jednym kolorze, połyskowe lub matowe,
  • fronty fornirowane,
  • fronty gładkie.

W najnowszych aranżacjach wysoka zabudowa daje możliwość maksymalnego wykorzystania przestrzeni. Wspomniana już wyspa pozwala skutecznie oddzielić przestrzeń roboczą od wypoczynkowej w otwartych kuchniach.

Istotnym elementem, który trzeba uwzględnić przy projektowaniu kuchni, jest aspekt ekologiczny. Segregacja odpadów nie tylko wiąże się z najnowszymi trendami typu „zero waste”, lecz także staje się ważnym elementem codzienności.

Bycie eko w kuchni ułatwiają nam najnowsze rozwiązania, takie jak:

  • śmietniki do sortowania odpadów,
  • pojemniki w formie organizerów do szuflad,
  • oszczędzająca wodę bateria kuchenna z perlatorem,
  • energooszczędne urządzenia.

Aby oprócz minimalizmu zachować w kuchni spersonalizowany i unikalny charakter pomieszczenia, wystarczy postawić na stylowe dodatki. Doskonałym rozwiązaniem będzie okazała lampa, nowoczesna bateria czy charakterystyczny okap. We współczesnych aranżacjach, zamiast nadmiaru ozdób, jako dekorację wykorzystuje się niezbędne w codziennym funkcjonowaniu sprzęty. Dotyczy to zwłaszcza stylu industrialnego czy loftowego, które w ostatnich latach królują w katalogach.

Zlew i bateria w nowoczesnej kuchni – jaki wybrać?

W najmodniejszych aranżacjach rewolucję przechodzi również strefa zmywania. W zależności od tego, jaką możliwość wykorzystania przestrzeni daje nam pomieszczenie kuchenne, mamy do wyboru wiele opcji. Należą do nich:

  • zamieszczenie zlewozmywaka przy ścianie, pod oknem, na kuchennej wyspie,
  • wykorzystanie baterii jedno- lub dwuuchwytowej, z wyciąganą wylewką, ściennej lub stojącej,
  • wybór zlewu: stalowego, granitowego, jedno-, półtora- lub dwukomorowego, w zależności od możliwości technicznych oraz indywidualnych preferencji.

Przykładowe aranżacje strefy zmywania

Najnowsze rozwiązania i wybór asortymentu pozwalają zagospodarować przestrzeń ze zlewozmywakiem adekwatnie do potrzeb użytkowników oraz do charakteru wnętrza.

W zależności od przyjętej konwencji mamy do wyboru:

  • baterię chromowaną ze zlewozmywakiem ze stali nierdzewnej,
  • jasną kompozytową baterię i zlewozmywak,
  • ciemną, kompozytową baterię i zlewozmywak,
  • zlew kuchenny zintegrowany z blatem i chromowaną lub czarną baterią,
  • zlew ceramiczny i baterię chromowaną.

Zobacz także ofertę na: zlewozmywaki IKEA!

Serce nowoczesnej kuchni – wyspa

Wyspa kuchenna od lat cieszy się niezwykłą popularnością w aranżacji otwartych kuchni. Zalet takiego rozwiązania jest wiele, począwszy od maksymalnego wykorzystania powierzchni domu czy mieszkania, poprzez umacnianie więzi rodzinnych i towarzyskich, po różnorakie możliwości dekoracyjne.

Wyspa to kompleks mebli i sprzętów przykrytych blatem roboczym. W zależności od potrzeb może stanowić miejsce do przygotowywania posiłków lub mieć bardziej rozbudowaną funkcję. W mniejszych pomieszczeniach wyspa może dodatkowo zastępować oddzielny stół. Nabycie krzeseł barowych i kilku nowoczesnych dekoracji, takich jak półka na kieliszki, może stanowić niebanalny element wystroju wnętrza. Najmodniejsze wyspy występują dziś w różnorakich kształtach, wymiarach i kolorach, najczęściej są kwadratowe lub prostokątne, coraz częściej spotykamy jednak wersje owalne czy okrągłe.

Pomysły na wykorzystanie wyspy zmieniają się z roku na rok. W blacie wyspy można umiejscowić zlew, kuchenkę elektryczną, a nawet lodówkę na wino czy kosz na odpady. Miłośnicy tradycyjnych książek kucharskich mogą umieścić w niej podręczną biblioteczkę z ulubionymi książkami kucharskimi. Wyspa daje również dodatkowe miejsce do przechowywania talerzy, garnków, sztućców i innych kuchennych akcesoriów. Przestrzeń nad nią można zagospodarować, montując wieszaki na kieliszki, szklanki, a nawet garnki.

Aranżacja małej kuchni w nowoczesnym stylu

Przy wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań można sprawić, że nawet niewielki metraż pozwoli funkcjonalnie urządzić pomieszczenie kuchenne. Oprócz wysokiej zabudowy, która umożliwi maksymalne zagospodarowanie przestrzeni do przechowywania sprzętów, możemy również zastosować inne rozwiązania:

  • użycie składanej lady zamiast stołu – gdy nie jest potrzebna, nie stanowi dodatkowego obciążenia dla wnętrza,
  • zastosowanie jednostronnej zabudowy, co daje możliwość aranżacji przeciwległej ściany,
  • wykorzystanie elementów optycznych, które wizualnie powiększą pomieszczenie. W myśl tej zasady stosuje się raczej jasne akcenty, pomocne są też lustra, szklane elementy oraz fototapety 3D.

Kuchnia to pomieszczenie, które warto zaaranżować zarówno funkcjonalnie, jak i modnie. Nowoczesne rozwiązania pozwalają użytkownikowi tak wykorzystać przestrzeń, aby oprócz wygody była miejscem miłym dla oka. Dzięki przemyślanej aranżacji zarówno goście, jak i domownicy mogą czuć się dobrze w pomieszczeniu, a codzienne, często prozaiczne czynności stać się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn