Nowy cykl "Burza w mózgu" w Planete+ od 2 czerwca

Redakcja Telemagazyn
Redakcja Telemagazyn
"Jak działa mózg wirtuoza" (fot. materiały prasowe)
"Jak działa mózg wirtuoza" (fot. materiały prasowe)
Mózg jest źródłem rozmaitych zaburzeń, jak bruksizm i seksomnia. Pozwala kontrolować sny. A drobne różnice w jego konstrukcji sprawiają, że tylko nieliczni stają się geniuszami. Planete+ zamiast burzy mózgów proponuje cykl „Burza w mózgu”. Premiery we wtorki od 2 czerwca, o 22:00.

Funkcjonowanie ludzkiego mózgu nadal stanowi dla naukowców zagadkę. Ten najważniejszy ludzki organ, gdy jest aktywny, generuje około 25 watów energii. Tyle wystarczy, aby rozświetlić żarówkę. Dawniej sądzono, że mózg rozwija się tylko do pewnego etapu. Obecnie naukowcy są już pewni, że za każdym razem, gdy uczymy się czegoś nowego, powstają połączenia nerwowe i jest to niezależne od wieku. Wiele procesów, które zachodzą w mózgu, nie zostało jeszcze w pełni zbadanych. Cykl „Burza w mózgu” emitowany na antenie Planete+ to cztery dokumenty omawiające najnowsze badania nad ludzkim mózgiem.

2 czerwca stacja pokaże film „Jak kontrolować swoje sny”, który odkryje przed widzami sekrety świadomego snu. Twórcy dokumentu wraz z naukowcami szukają odpowiedzi na pytanie, co dzieje się w naszym mózgu, gdy odpoczywamy oraz, czy w przyszłości będziemy w stanie nagrywać nasze marzenia senne.

O zagadkach lunatykowania, bruksizmu (zgrzytania zębami) i seksomnii opowie pokazywany 9 czerwca film „Parasomnia. Odmienne stany snu”. Wszelkie zaburzenia snu są chorobami, których konsekwencje mogą doprowadzić nawet do śmierci. Znane są przypadki, że osoby chodzące we śnie zabijały się wypadając z okna. Do tej pory przyczyny lunatykowania są niejasne. Naukowcy współpracujący z twórcami dokumentu sprawdzają, jak pracuje mózg somnambulika.

Choroba dwubiegunowa dotyka około 1% osób na świecie. Życie z powtarzającymi się zaburzeniami psychicznymi takimi jak mania, hipomania lub szybkie zmiany nastrojów poprzedzone epizodem depresji, nie jest łatwe. O tym, jak radzą sobie w społeczeństwie ludzie z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi wyjaśnia dokument „Życie z chorobą dwubiegunową” emitowany 16 czerwca.

23 czerwca Planete+ zaprezentuje „Jak działa mózg wirtuoza”. Jego twórcy sprawdzają, co sprawia, że jedni zostają muzycznymi geniuszami, a inni są jedynie sprawnymi odtwórcami. Reżyserka dokumentu Marie Prudhomme zagłębia się w świat najnowszych osiągnięć naukowych, aby dowiedzieć jakie procesy zachodzą w mózgach geniuszy oraz, jakie biologiczne mechanizmy biorą udział w percepcji muzyki.

PREMIERY W CYKLU „BURZA W MÓZGU” WTORKI, OD 2 CZERWCA, O 22:00

2 czerwca, godz. 22:05 „Jak kontrolować swoje sny”
9 czerwca, godz. 22:00 „Parasomnia. Odmienne stany snu”
16 czerwca, godz. 22:05 „Życie z chorobą dwubiegunową”
23 czerwca, godz. 22:00 „Jak działa mózg wirtuoza”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn