"Nowy początek". Dogadać się z Obcym [RECENZJA]

"Nowy początek" to dość nietypowy, ale autentycznie fascynujący film o pierwszym spotkaniu z obcą cywilizacją, co do której zamiarów nikt nie ma pojęcia.

Multimedia

NASZA OCENA: 8/10

Nad 12 miejscami na naszej planecie pojawiają się gigantyczne statki Obcych. Zawisają nieruchomo nad ziemią i… pozostają nieruchomo, nie wykonując żadnych ani przyjaznych, ani nieprzyjaznych gestów. Jeden z nich zawisł nad Montaną, gdzie powstaje obóz wojskowo-naukowy. Do niego to trafiają lingwistka Louise Banks i fizyk Ian, którzy wspólnymi siłami mają odczytać sygnały wysyłane przez załogę statku i nawiązać z nią kontakt. Pierwsze spotkania z ośmiornicopodobnymi istotami wskazują, że jest to możliwe i jeśli naukowcy rozszyfrują ich język, rozpocznie się międzyrasowy dialog. W innych częściach świata, zwłaszcza w Chinach, rząd i wojsko nie dowierza jednak przybyszom i coraz bardziej skłania się do rozwiązań siłowych…

Ekranizacja opowiadania „Historia twojego życia” Teda Chianga to kino science fiction, któremu bliżej do „2001: Odysei kosmicznej” Kubricka niż do obrazów Spielberga, o Emmerichu nie wspominając. Żadnej apokalipsy, płonących budynków, niszczonych miast, oddziału herosów ratujących – na tle gwiaździstego sztandaru – naszą rasę. Choć nie, akurat oddział jest, z tym że nie włada bronią palną, a mózgiem i komputerem, a w dodatku tak naprawdę nie walczy z Obcymi, ale z przełożonymi i liderami światowych mocarstw, którzy, skonfliktowani, bardziej zagrażają naszej planecie niż gigantyczne ośmiornice. Kanadyjski reżyser Denis Villeneuve („Pogorzelisko”, „Sicario”, nowy „Blade Runner”) nakręcił bowiem bardziej film o ludziach niż Obcych: o naszych zachowaniach, stereotypach, braku prób pojednania, pogodzenia wzajemnych interesów, chęci dominacji. A że przy okazji powstał trzymający w napięciu dreszczowiec z naprawdę niezłymi rolami aktorskimi (świetna w roli Louise Banks Amy Adams, której partnerują z powodzeniem Jeremy Renner i Forest Whitaker), tym większe brawa mu się należą. Docenili to zresztą zarówno krytycy i środowisko filmowe (8 nominacji do Oscara, w tym za reżyserię i najlepszy film roku; skończyło się na nagrodzie za montaż dźwięku), jak i widzowie – film odniósł spory sukces finansowy. Zdecydowanie jest wart polecenia.

Beata Cielecka

"Nowy początek" w tv - sprawdź datę emisji.

Wróć do programu tv

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×