„Obietnica Pandory” - wyjątkowa i ważna produkcja w reżyserii Roberta Stone’a w TVP1

W środę 10 czerwca Jedynka pokaże dokument „Obietnica Pandory” w reżyserii Roberta Stone’a - amerykańskiego zagorzałego ekologa, który doszedł do wniosku, że tylko energetyka jądrowa może dać ludziom na całym świecie lepsze warunki życia, a równocześnie ocalić przyrodę na Ziemi. To wyjątkowa i ważna produkcja.

Multimedia

Film opiera się na wypowiedziach znanych ekologów, którzy kiedyś byli zagorzałymi przeciwnikami energetyki jądrowej. Byli oni znani jako działacze ruchu antyatomowego w swoich krajach. Jednak wiedza o energetyce jądrowej, którą zdobyli sprawiła, że doszli do wniosku, że energetyka jądrowa jest źródłem, które nie tylko może, ale wręcz musi odegrać kluczową rolę w produkcji energii elektrycznej w przyszłości.

Bohaterowie filmu to ekolodzy, których motorem działania była i jest walka o planetę, którzy zdecydowali się bronić swoich przekonań.

Film wzbogacony jest wieloma ciekawymi wizualizacjami. Najbardziej ekspresyjnym obrazem w filmie jest mała kostka uranu – w pewnym sensie symbol energetyki jądrowej, umieszczona również na plakacie filmu w skali 1:1, pod którą jest napis: „A jeśli ta kostka wystarczyłaby do wyprodukowania energii elektrycznej, z której będziesz korzystać przez całe swoje życie?”. Zdjęcia do filmu powstały na 4 kontynentach. Zawiera on wiele historycznych materiałów archiwalnych dotyczących energetyki jądrowej. Współczesne relacje z Fukushimy i Prypeci na Ukrainie oraz Paryża, Los Angeles, Tokio, Kijowa, Rio de Janeiro, New Hampshire, Czarnobyla. Film stanowi dla większości odbiorców impuls do dyskusji i zastanowienia się nad tematem energii i energetyki jądrowej, zwłaszcza w obliczu obowiązujących wymogów polityki klimatycznej, przy ciągle rosnącym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. W styczniu 2013 roku film otwierał Sundance Film Festival – największy przegląd kina niezależnego w USA.

"Obietnica Pandory" - TVP1, środa, 10.06.2015, godz. 21:25

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×