"Obłędna nauka" - premiera 8. marca w BBC Knowledge

BBC Knowledge i BBC Two zapraszają na premierę swojej pierwszej koprodukcji

Multimedia

Emisja już w piątek 8 marca o 22:00.

Popularny irlandzki komik i prezenter telewizyjny Dara O Briain zaprasza najlepszych brytyjskich naukowców i komików do swojego nowego sześcioodcinkowego programu, a widzów BBC Knowledge za kulisy świata wielkiej nauki.

BBC Worldwide Channels i BBC Two zrealizowały program wspólnie z myślą o międzynarodowej widowni. W każdym z odcinków poznamy inną dziedzinę nauki. Zaproszeni goście-eksperci omówią tak ważkie i zróżnicowane tematy jak: wymieranie gatunków, seks, życie Einsteina, kosmos, funkcjonowanie mózgu czy muzyka.

Celem programu jest zapoznanie widzów z zagadnieniami, które obecnie zaprzątają umysły naukowców. W studio dyskutować będą wybitni uczeni, a wysłannicy programu zaprezentują ciekawe materiały z wielu miejsc na świecie. Poznamy różne projekty badawcze, od metod unikania zderzeń z asteroidami, aż po ewolucję człowieka.

CIEKAWOWSKI I FAKTY wyszukane przez ekipę programu:

  • Sposobów łączenia neuronów w mózgu jest więcej niż atomów w całym wszechświecie.

  • Astronautom przebywającym w kosmosie nigdy się nie odbija. Wszystko przez to, że w stanie nieważkości nie ma (jak nazwa wskazuje) grawitacji, która oddzielałaby w ich żołądkach ciecze od gazów.

  • Agenci FBI do tego stopnia obawiali się socjalistycznych poglądów i politycznych wpływów Alberta Einsteina, że zaczęli prowadzić teczkę z informacjami na jego temat. Podsłuchiwali jego rozmowy telefoniczne, czytali listy, a nawet przeszukiwali śmieci (źródło: James May, Things You Need to Know).

  • Plemnik muszki owocówki jest 20 razy dłuższy niż całe jej ciało (źródło: http://www.nytimes.com/1995/05/11/us/when-it-comes-to-giant-sperm-this-tiny-fruit-fly-is-a-whale.html)

  • 97% ptaków nie ma penisa, ale mają go wszystkie rodzaje kaczek.

  • Od lat 30. do 50. XX wieku afrykańskie żaby szponiaste (zwane też platanami) wykorzystywane były do robienia testów ciążowych. Odrobinę moczu kobiety wstrzykiwano zwierzęciu pod skórę - jeśli kobieta była w ciąży, po paru godzinach żaba zaczynała produkować własne jajeczka.

  • W latach 20. XX wieku Einstein wynalazł nowy rodzaj lodówki. Kilka swoich patentów sprzedał firmie Electrolux.

  • Mleczka młodych kokosów można używać w zastępstwie plazmy krwi.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×