"Obrzezane mimo woli". Poruszający dokument w TLC

Emocjonalny dokument odkrywający kulisy krwawych oraz bolesnych dla ciała i mających konsekwencje dla psychiki zabiegów. Poznaj kobiety, które padły ofiarą nieuzasadnionej tradycji. Oglądaj „Obrzezane mimo woli”.

Multimedia

„Obrzezane mimo woli" - środa, 20 grudnia, godz. 21:00 w telewizji TLC

Leyla Hussein miała zaledwie siedem lat, kiedy jej matka zaprowadziła ją na zabieg obrzezania. Niewyobrażalny ból, krzyk i błagalny wzrok nie były w stanie przerwać katorgi, jaką wówczas przeżywała. Pięć kobiet uczestniczyło w usuwaniu jej żeńskich narządów płciowych. Po tym dramatycznym zdarzeniu w jej pamięci pozostały okropne wspomnienia oraz pytanie - dlaczego? Czy tradycja kulturowa jest wystarczającym argumentem dla tak barbarzyńskich praktyk? Dlaczego istnieje społeczna presja i przyzwolenie na takie działania? Już 20 grudnia w telewizji TLC historia kobiety angażującej się w kampanię przeciwko brutalnym zwyczajom okaleczania dziewczynek.

Obrzezanie kilkulatek to problem nie tylko Afryki, ale także Wielkiej Brytanii. Szacuje się, że 66 tysięcy Brytyjek boryka się z jego konsekwencjami, zaś okaleczeniem zagrożonych jest aż 24 tysiące Brytyjek. Mimo, że od 1985 roku praktyki te są prawnie zakazane to większość ich ofiar nie zgłasza sprawy na policję, nie chcąc donosić na swoje rodziny. Londyn to miejsce, do którego chętnie przybywają afrykańscy imigranci. Jednak obecność na innym kontynencie nie jest wystarczającym argumentem do rezygnacji ze swojej kultury. Od wielu lat powstają rozbudowane siatki przestępcze ułatwiające wysyłanie córek do rodzinnych krajów w celu dochowania tradycji.

Na czym polega obrzezanie kobiet?

FGM (Female Genital Mutilation) to brutalny zabieg polegający na okaleczaniu kobiet poprzez usuwanie łechtaczki, a niekiedy także większych i mniejszych warg sromowych. W krajach afrykańskich wykonywane często bez znieczulenia, skalpelem lub innym ostrym narzędziem. Powikłania i wdające się zakażenia to nic osobliwego, w najgorszych przypadkach prowadzą nawet do śmierci. Pozostaje zadać sobie pytanie dlaczego rodzice skazują na tak potworne katusze swoje dzieci, skoro nie ma żadnego medycznego uzasadnienia? Związane jest to z tradycją regionalną, która ma pomóc kobietom dochowania czystości do dnia ślubu. Usunięcie genitaliów żeńskich to pewność, że droga do pochwy jest wystarczająco zakryta. Konsekwencje są nieodwracalne i determinują całe życie intymne. Ból menstruacyjny nie do wytrzymania, problemy z oddawaniem moczu oraz cierpienie w trakcie stosunku płciowego to jedne z nielicznych problemów.

stopFMG

Dla Leyli Hussein zaangażowanie w kampanię całkowitego zaprzestania obrzezania w Wielkiej Brytanii to coś więcej niż tylko nagłośnienie problemu. To osobista i odważna misja, w którą angażuje się bez reszty. Wraz z innymi kobietami stara się ujawnić i przybliżyć uwarunkowania tych nieludzkich procederów i działać na rzecz ich zwalczania. Zobacz emocjonalny dokument odkrywający kulisy krwawych oraz bolesnych dla ciała i mających konsekwencje dla psychiki zabiegów. Poznaj kobiety, które padły ofiarą nieuzasadnionej tradycji.

Zobacz galerię

Najlepsze polskie filmy 2017

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×