"Obywatel Jones". Gwiazdy na premierze nowego filmu Agnieszki Holland. Kto błyszczał na czerwonym dywanie?

W poniedziałek 21 października w warszawskiej Kinotece odbyła się uroczysta premiera „Obywatela Jonesa”, nagrodzonego Złotymi Lwami filmu Agnieszki Holland. Zobaczcie, kto pojawił się na premierze filmu!

Multimedia

Na premierze najnowszego dzieła twórczyni m.in. nominowanych do Oscara filmów „W ciemności”, „Europa Europa” i „Gorzkie żniwa”, pojawili się twórcy: producenci Stanisław Dziedzic i Klaudia Śmieja-Rostworowska, reżyserka Agnieszka Holland, aktorzy Krzysztof Pieczyński oraz Patrycja Volny oraz autor muzyki do filmu Antoni Komasa Łazarkiewicz z żoną Mary Komasą.

W wydarzeniu udział wzięli także przedstawiciele świata polityki, mediów i kultury, w tym m.in. ambasador Ukrainy Andrij Deszczycia, wicemarszałkini Sejmu VIII kadencji Małgorzata Kidawa-Błońska, posłanki Katarzyna Lubnauer i Barbara Nowacka, a także Magdalena Środa, Anda Rottenberg, Andrzej Pągowski, Anja Rubik i Szymon Komasa, Maciej Stuhr, Martyna Wojciechowska i Przemek Kossakowski, Magdalena Lamparska i Katarzyna Sowińska.

Berlinale 2019 okiem Telemagazynu. Jak wyglądał 69. Festiwal Filmowy w Berlinie?Zobacz więcej

Młody dziennikarz Gareth Jones (James Norton) zyskał sławę, pisząc artykuł o swoim spotkaniu z Adolfem Hitlerem, zaraz po przejęciu przez niego władzy w 1933 roku. Teraz ambitny Walijczyk przymierza się do kolejnego wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Chcąc gruntownie zbadać sprawę, reporter decyduje się na podróż do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Na miejscu poznaje młodą dziennikarkę Adę Brooks (Vanessa Kirby), pracującą dla Waltera Duranty’ego (Peter Sarsgaard), dzięki której odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów. Słysząc zatrważające plotki na temat wielkiej klęski głodowej w ZSRR, Jones udaje się w samotną podróż przez Ukrainę.

Dziennikarz staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru. Miliony ludzi umierają z głodu, podczas gdy tony zboża sprzedawane są za granicę, by sfinansować proces industrializacji radzieckiego imperium. Po powrocie do Londynu, Jones pisze artykuł ukazujący horror, którego doświadczył. Publikacja jest wyciszana, a jej autentyczność podważana przez zachodnich dziennikarzy, pozostających pod wpływem Kremla. Pomimo śmiertelnych pogróżek, Gareth nie ustaje w walce o prawdę. Swoimi odkryciami postanawia podzielić się z młodym, aspirującym pisarzem – George’em Orwellem.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×