"Ocalić życie na Evereście". Niezwykły dokument 19 lutego na Discovery Channel

Sześcioodcinkowy serial dokumentalny "Ocalić życie na Evereście", pokazujący bohaterskie akcje ratownicze, już od 19 lutego tylko na Discovery Channel.

Multimedia

OCALIĆ ŻYCIE NA EVEREŚCIE - niedziela, 19 lutego o godz. 10:00 na Discovery Channel

Mount Everest – po tybetańsku Czomolungma, czyli Bogini Matka Śniegu. Królowa wszystkich szczytów w Himalajach, dach świata. Obiekt marzeń wielu śmiałków pragnących stanąć na tym najwyższym szczycie Ziemi. Co roku setki wspinaczy i Szerpów próbuje zmierzyć się z tą górą. Jednak 1 na 10 osób, które chcą dotrzeć na wierzchołek – może stracić życie. Kiedy nie ma już nadziei i sprawy przyjmują tragiczny obrót, aby przetrwać, mogą zrobić tylko jedno. Składają swój los w ręce elitarnej i wielonarodowej grupy pilotów helikopterów latających na dużych wysokościach. Ekipy ratownicze, ryzykując swoim życiem, walczą z czasem i stale zmieniającymi się warunkami pogodowymi, aby nieść pomoc wspinaczom.

Stalowe nerwy, stoicki spokój, wielka odwaga i niezwykłe umiejętności sterowania helikopterami na dużych wysokościach. To cechy pilotów, bohaterów dokumentu OCALIĆ ŻYCIE NA EVEREŚCIE, pracujących w zespołach ratowniczych na terenie Nepalu, w okolicach najwyższego ośmiotysięcznika na świecie. Już rok po trzęsieniu ziemi, które w kwietniu 2015 r. zebrało żniwo w postaci prawie 9.000 tysięcy ofiar oraz po lawinie, która zeszła z Mount Everest, gdzie zginęło 19 kolejnych osób, amatorzy wspinaczki powrócili na najwyższy szczyt świata.

W 2016 roku najwyższą górę Ziemi próbowało zdobyć setki wspinaczy i poszukiwaczy przygód wraz z towarzyszącymi im Szerpami. To trudna i śmiertelnie niebezpieczna przygoda. Margines błędu decydujący o losach miłośników gór jest tu naprawdę niewielki i nawet najbardziej doświadczeni himalaiści oraz Szerpowie nie są w stanie do końca przewidzieć, co ich spotka w drodze na szczyt. Trudne i zmienne warunki atmosferyczne zarówno latem, jak i zimą, ogromny wysiłek fizyczny towarzyszący wspinaczce, wymagają bardzo dobrego przygotowania i nie lada kondycji. Ale największym zagrożeniem dla wspinaczy jest choroba wysokościowa. Może ona prowadzić do obrzęku płuc i mózgu, czyli stanów bezpośrednio zagrażających życiu. W takiej sytuacji jedynym ratunkiem dla wspinaczy jest natychmiastowa pomoc i przetransportowanie chorego do szpitala. Wówczas na ratunek ruszają piloci, którzy potrafią poruszać się maszynami na dużych wysokościach. Latają oni helikopterami B3, znanymi ze swoich doskonałych osiągnięć i możliwości w terenach takich jak okolice Mount Everest. Maksymalna wysokość na jaką mogą się wznieść to 7000 m.

Zawód ten należy do jednych z najbardziej niebezpiecznych na świecie, a emocjonalny balast towarzyszący tej pracy jest nieporównywalny z niczym innym.

W programie "Ocalić życie na Evereście" zobaczymy niezwykłe akcje wielonarodowego zespołu pilotów, do którego należą Nepalczycy: Kapitan Siddartha Gurung (lat 41), Surendra Paudel (lat 35) i Ananda ‘Andy’ Thapa (30 lat), Nowozelandczyk - Jason Laing (lat 48), Szwajcar - Lorenz Nufer (lat 42) i Amerykanin - Ryan Skorecki (lat 42). Biorą oni udział w działaniach ratujących wspinaczy w krytycznych sytuacjach: z odmrożeniami, chorobą wysokościową, obrzękiem płuc czy poturbowanych po upadkach z dużej wysokości. Zobaczymy też niezwykle niebezpieczną i ryzykowną akcję z użyciem długiej liny (tzw. long line rescue).

„Kiedy dostaję telefon i informację, że ktoś pilnie potrzebuje pomocy i wkrótce może umrzeć, staję się niecierpliwy, muszę już, natychmiast ruszać. W akcji ratunkowej z udziałem długich lin zawsze istnieje kilka niebezpiecznych elementów, które stale należy kontrolować. Trzeba myśleć o wielu aspektach jednocześnie, takich jak stan poszkodowanych, czy warunki pogodowe - wiatr, widoczność oraz zasób paliwa, tlenu, a także bezpieczeństwo załogi ratowników. Jest niebezpiecznie. Za każdym razem może to być prawdziwa katastrofa. Dlatego po udanej akcji czuję wielką ulgę. Ale pracuję z bardzo dobrą ekipą. Naprawdę cieszy mnie, że mogę w tym uczestniczyć.” – mówi Jason Laing, pilot z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.

Ekipa produkcyjna była na miejscu dokładnie rok po trzęsieniu ziemi, które zrujnowało ten region w 2015 r. Uczestniczyła w działaniach ratunkowych po ponownym otworzeniu szlaku dla wspinaczy. Materiał zdjęciowy realizowany przez 19 filmowców nagrywany był przez trzy miesiące. Aby móc pracować w bazie i powyżej niej, każdy członek zespołu musiał przejść 12-dniową aklimatyzację. Do czterech helikopterów B3 przymocowano po 6 kamer GoPro, co umożliwiło dokładne sfilmowanie podejmowanych przez ratowników działań. Do każdej grupy wspinaczy przypisano czterech operatorów kamer. Dwóch z nich to doświadczeni himalaiści, którzy byli już wcześniej na Mount Everest.

Serial dokumentalny "Ocalić życie na Evereście" to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć kulisy pracy pilotów i ekip ratowniczych, unikalne i przepiękne zdjęcia oraz prawdziwe akcje prowadzone w najbardziej nieprzyjaznym i niebezpiecznym dla człowieka rejonie na Ziemi. Premierowy odcinek programu w niedzielę, 19 lutego o godz. 10:00 tylko na Discovery Channel.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×