"Ojciec Mateusz" nie znika z anteny! TVP ostro reaguje na medialne doniesienia: Zmiana pozycji ramówkowej jest dobrze przemyślana

Niedawno, w mediach pojawiła się informacja o tym, że "Ojciec Mateusz" zniknie z anteny TVP. Głos w sprawie zabrał już nawet burmistrz Sandomierza, który zaczął planować dla miasta nową strategię promocyjną. Tymczasem w sieci pojawiła się obszerna odpowiedź TVP na sensacyjne doniesienia. Nadawca zapewnia, że serial nadal będzie stanowił kluczową pozycję programową stacji.

Multimedia

To nie koniec "Ojca Mateusza". TVP poinformowało w swoim oświadczeniu, że wbrew doniesieniom medialnym o drastycznym spadku oglądalności serialu z Arturem Żmijewskim w roli głównej, produkcja ta nie zniknie z anteny. Zmiana pozycji ramówkowej "Ojca Mateusza" jest dobrze przemyślana.

TVP ostro reaguje na medialne doniesienia: Zmiana pozycji ramówkowej serialu "Ojciec Mateusz" jest dobrze przemyślana

W związku z pandemią Telewizja Polska przeprowadziła szczegółową analizę zasobów programowych oraz oceniła perspektywy związane z rozwojem oferty publicystycznej, rozrywkowej i serialowej. Na jej podstawie za zasadne uznano zwiększenie ilości pasm bazujących na ofercie programowej opartej o gotowe audycje – zarówno pochodzące z zakupów licencyjnych, jak i wykorzystujących własną ofertę archiwalną. Kierunek ten w zdecydowany sposób zmniejszył ryzyko zerwania ciągłości emisji produkcji premierowych, a przede wszystkim niebezpieczeństwo utraty zdrowia osób zaangażowanych w ich realizację. Efektem powyższych działań było m.in. uruchomienie w TVP2 codziennego pasma serialowego o godz. 18.45.

Jak wyjaśnia TVP, wprowadzony w tym paśmie serial licencyjny „Kozacka miłość” znacząco podbił wyniki oglądalności Dwójki, która w tym przedziale czasowym pośród tzw. wielkiej czwórki awansowała z ostatniej pozycji na pozycję wicelidera, wyprzedzając m.in. flagowy serwis informacyjny Polsatu. Sumaryczna oglądalność Jedynki i Dwójki w tym paśmie wzrosła z 2,016 tys. do 3,017 tys., czyli o ponad milion widzów. W udziałach przełożyło się to na sumaryczny wzrost pasma z 15,7% do 21,9%, czyli o 6,2 p% przy jednoczesnym zmniejszeniu się udziału Polsatu o 1,0 p% (z 12,3% do 11,3%) oraz TVN o 0,8 p% (z 18,3% do 17,5%).

Hit TVP zniknie z anteny?! Drastyczny spadek oglądalności serialu z Arturem ŻmijewskimZobacz więcej

Powyższa analiza skłoniła także do sukcesywnej przebudowy pasma wieczornego TVP2 po godz. 21:45. Telewizja Polska zdecydowała o wprowadzeniu krótkoseryjnych, europejskich form fabularnych. Taka forma programowa doskonale komponuje się z charakterem wieczornego prime time. Niezależnie jednak od aspektu bezpieczeństwa programowego, bezpieczeństwa ekip realizacyjnych oraz niebagatelnej oszczędności w nakładach finansowych również w tym przypadku osiągnięta została istotna zwyżka wyników oglądalności.

Wprowadzenie pasma popularnego serialu obyczajowego po godz. 21:45 pozwoliło zbudować nową perspektywę kształtowania pasm programowych prime time’u. Największym wyzwaniem okazało się w tym przypadku odpowiednie zarządzanie widowniami w taki sposób, aby odbiorca nie musiał dokonywać wyborów, z której oferty programowej skorzysta kosztem innej. W konsekwencji tego serial „Ojciec Mateusz” stał się jedną z kluczowych pozycji weekendowego pasma serialowego Jedynki.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
 • Ghg (gość)

  Co do pasma o 21:45 w Dwójce to szkoda że TVP patrzy tylko na zyski i nie liczy się z fanami serialów, które zostały z niego usunięte w wyniku tej zmiany (m.in. "O mnie się nie martw" czy "Echo serca"). Żeby zacząć coś nowego trzeba skończyć coś starego, a nie przerywać w tak bezczelny sposób seriale bez żadnego wyjaśnienia. Niby Telewizja Polska a woli seriale zagraniczne. No ale czego się nie zrobi dla zysku...

  02.04.2021 20:07
 • Janusz (gość)

  Ojciec Mateusz,. ciepły i trochę naiwny serial , grany przez niezłych aktorów. Można się odprężyć. Nie to co szybcy ,wściekli i inni w TVN i Polsat. Nie warto tego oglądać. Wystarczającą sieczkę z mózgu robią już Fakty o 19:00.

  02.04.2021 17:08
 • Gość (gość)

  Bez obrazy, ale to troszkę ploteczkarstwo i robienie z igły widły.

  02.04.2021 12:31
 • Gość (gość)

  ,,Niedawno w mediach pojawiła się informacja, że Ojciec Mateusz zniknie z anteny” - w mediach, czyli u was XD tak to jest jak wyciąga się pochopne wnioski z artykułu, w którym nie ma o tym mowy

  01.04.2021 19:04

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×