"Okno na tamtą stronę" [RECENZJA]. Teatr Telewizji z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Oceniamy!

Teatr Telewizji TVP postanowił uczcić pamięć 75. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, czego efektem jest spektakl "Okno na tamtą stronę" w reżyserii Artura Hofmana. Widzowie będą mieli okazję zmierzyć się z twórczością Władysława Szlengla.

Multimedia

"Okno na tamtą stronę" w poniedziałek, 23.04.2018 o godz. 20:35 w TVP1! - sprawdź program tv

Władysława Szlengla poznajemy już w pierwszych minutach widowiska; wcielający się w poetę Wojciech Solarz jest przewodnikiem po rzeczywistości getta warszawskiego, oprowadzając widzów po kabaretach, gdzie śmiech jest jedynym lekarstwem na strach oraz obojętność, czy po ciemnych mieszkaniach, w których nie wolno patrzeć przez okno.

Siłą "Okna na tamtą stronę" jest brak patosu. Chociaż wchodzimy w środek piekła, to Hofman postanowił skupić się na ukazaniu codziennego życia mieszkańców getta. Zapomnijcie o przykrych obrazach z archiwalnych kronik filmowych, tutaj zobaczycie normalnych ludzi, którzy starają się po prostu żyć w nieludzkich czasach.

Wartością jest też przedstawienie nieznanej twórczości Władysława Szlengla, wszak w widowisku nie pada żadne słowo dopisane przez reżysera spektaklu, a cała historia składa się wyłącznie z utworów, które wyszły spod ręki zmarłego w 1943 roku poety. Część z tych dzieł, jak chociażby "Tango Notturno", z pewnością jest znana, ale resztę należy traktować raczej w kategoriach odkrycia.

Sztuka z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim w TVP1! [ZWIASTUN]Zobacz więcej

Odkryciem spektaklu jest także Katarzyna Dąbrowska, która kradnie show w muzycznych sekwencjach. W urodzonej w 1984 roku aktorce nie ma grama fałszu, a każda piosenka w jej interpretacji staje się poruszająca oraz wzruszająca. Czyste emocje. Swoją drogą warto zwrócić uwagę na sposób realizacji muzycznej części spektaklu, która bardzo skojarzyła mi się ze stylistyką podobnych scen z serialu "Bodo" Michała Kwiecińskiego. Jednocześnie jednak jestem świadomy, że nie każdemu ta estetyka teatru w teatrze przypadnie do gustu.

To, co kuleje w "Oknie na tamtą stronę", to pewien brak spójności fabularnej, który wynika z faktu, że nie mamy do czynienia z konkretnym utworem, lecz zbiorem wierszy i piosenek. To nie zawsze dobrze funkcjonuje, miejscami nuży, a w pewnym momencie nawet wprawia w konsternację. W końcu mamy do czynienia z mieszanką stylistyk, co odbija się na produkcji.

"Okno na tamtą stronę" intryguje i jest świeżym oraz ciekawym spojrzeniem na rzeczywistość getta warszawskiego. To spektakl, który potrafi uwierać, ale również rozbawić i rozczulić. Cenne i unikalne podejście. Warto włączyć TVP1 w poniedziałkowy wieczór.

Ocena: 6/10

Krzysztof Połaski
krzysztof.polaski@telemagazyn.pl

Recenzja została pierwotnie opublikowana 23 kwietnia 2018 roku.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
 • Wzruszona (gość)

  Spektakl bardzo dobry. Rewelacyjny tekst i gra aktorów. Dziękuję, że to zrealizowaliście!

  25.04.2018 17:23
 • Anka./Skarżyszczanka/ (gość)

  Przejmujący spektakl,brak słów...A Wojciech Solarz to odkrycie wielkiego talentu aktorskiego.

  24.04.2018 20:03
 • Maaria (gość)

  Takiego teatru to nie widziałam od lat! Jestem porażona grą aktorską-pani Katarzyna Dąbrowska to majstersztyk i pan Wojciech Solorz w jednostronnym sporze z Bogiem- tematyką. Czułam się jak zaczarowana, jakbym tam była(choć bym być nie chciała). Takiej sztuki potrzebujemy, sugestywnej, klimatycznej, dotykającej trudnych tematów w sposób nieomalże cielesny. Był taki spektakl w teatrze Nowym w Łodzi pt. "Ballada o Śepym Maksie i Szai Magnacie". Gratuluję aktorom, reżyserowi i wszystkim, którzy dali nam przeżyć to ... Dziękuję

  24.04.2018 16:34
 • Grażyna Tęcza (gość)

  Wspaniały spektakl. Przejmujący, zapadający w pamięć, z pięknymi rolami obu Pań Katarzyn (obie pięknie śpiewają), pana (w tej chwili uciekło mi nazwisko), który w monologu prezentował postrzeganie przez Polaków Żyda i wspaniałego Wojciecha Solarza. Przybył nam - widzom - aktor wysokiej klasy. Brawo na stojąco!

  24.04.2018 11:24
 • Paulina (gość)

  Jeden z lepszych teatrów telewizji, jakie oglądałam, a staram się oglądać co tydzień. Aż wzruszenie nie opuszczało mnie przez ostatnie pół godziny...

  23.04.2018 22:15
 • Marcin Piorecki (gość)

  wspaniały spektakl ze znakomitą kreacją Wojciecha Solarza,to tam Solarz pokazuje swój wielki talent aktorski .Zachwyca i przeraża ,jeszcze nigdy teksty historyczne, nie dotykały mnie w samym środku historii i cierpienia. Majstersztyk.Brawo

  23.04.2018 22:05

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×