"Oleg". Polska premiera kontrowersyjnego filmu z Dawidem Ogrodnikiem. Film jest antypolski?

"Oleg" to film, o którym dziwnie cicho jest w polskich mediach. Chociaż produkcja swoją premierę miała na festiwalu w Cannes, a w obsadzie znaleźli się Dawid Ogrodnik i Anna Próchniak, to polskie portale milczały o filmie. Czemu? Dawid Ogrodnik jakiś czas temu powiedział wprost - ponieważ film uznawany jest za antypolski. Czy tak jest rzeczywiście? O tym będą mogli przekonać się uczestnicy festiwalu Tofifest 2019, gdzie "Oleg" ma swoją polską premierę.

Multimedia

"Oleg" to koprodukcja Litwy, Łotwy, Belgii oraz Francji. Chociaż w filmie jest spory polski wątek oraz polscy aktorzy, to jednak Polska nie jest jednym z koproducentów obrazu. Na razie też nie zapowiada się, aby film trafił w Polsce do regularnej dystrybucji. Czemu? To wyjaśnia na swoim Instagramie Dawid Ogrodnik:

Niestety film nie może znaleźć dystrybucji w Polsce bo jest antypolski a wygrywa festiwal za festiwalem był tez w Cannes niestety do polski wszystkie drzwi zamknięte WHYYYYY?!

Współczesna Belgia. Oleg to młody rzeźnik pochodzący z Łotwy. Przyjeżdża do Brukseli z nadzieją na większe zarobki w tutejszej przetwórni mięsnej. Zostaje jednak oszukany przez kolegę i na tym kończy się jego przygoda w nowej pracy. Jest sam w obcym kraju. Szybko podporządkowuje go sobie polski przestępca, Andrzej…

Krótki metraż Macieja Stuhra oraz krwawy i kontrowersyjny "Malowany ptak". Co oglądać na Tofifest 2019?Zobacz więcej

W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Valentin Novopolskij, Dawid Ogrodnik, Anna Próchniak, Guna Zarina oraz Adam Szyszkowski. Za reżyserię odpowiada Juris Kursietis, który przez sześć lat pracował dla łotewskiej telewizji jako dziennikarz do spraw zagranicznych. Reżyser zdobył tytuł magistra w zakresie nauk o kinie w brytyjskiej Northern Media School. Pełnił później funkcję asystenta reżysera przy wielu łotewskich produkcjach filmowych. Na przełomie 2012 i 2013 roku nakręcił swoją pierwszą pełnometrażową fabułę, Modris. W 2014 roku film pokazywano m.in. na festiwalach w Toronto, San Sebastian (zdobył tam nagrodę specjalną jury w konkursie New Directors) czy Warszawie. Oleg, drugi film Kursietisa, przeszedł selekcję do Directors’ Fortnight na MFF w Cannes w 2019 roku.

Polska premiera filmu "Oleg" odbędzie się 25 października w Toruniu podczas festiwalu Tofifest 2019.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×