"Operacja Costa Concordia" wkrótce na National Geographic Channel

National Geographic Channel przedstawia proces usunięcia wraku zatopionego wycieczkowca, o którym mówił cały świat. Premiera „Operacji Costa Concordia” w niedzielę, 19 października o godz. 22:00.

Multimedia

Włoski statek Costa Concordia w chwili wodowania był największym, pod względem liczby miejsc, wycieczkowcem pływającym pod europejską banderą. Na pokładzie tej luksusowej jednostki znajdowały się cztery baseny, kilkanaście barów, pięć restauracji, kasyno, dyskoteka i trzykondygnacyjne kino oraz spa – największe, jakie kiedykolwiek zostało wybudowane na statku.

Rejs Costa Concordii został przerwany 13 stycznia 2012 roku ok. godziny 21:00, kiedy to statek rozbił się o skały w pobliżu włoskiej wyspy Isola del Giglio. Stało się to zaledwie kilka godzin po wypłynięciu z portu Civitavecchia w stronę Savony. Na pokładzie znajdowało się 3206 pasażerów i 1023 członków załogi (w tym 12 Polaków).

W wypadku zginęły 32 osoby, a 64 zostały ranne. Według wstępnych hipotez, przyczyną katastrofy był błąd kapitana, Francesco Schettino, który nakazał zmienić kurs, tak aby pasażerowie mieli dobry widok na oświetloną nocnymi światłami wyspę. Wkrótce po tym zdarzeniu został powołany specjalny zespół przygotowujący procedury usunięcia wraku.

Opracowano nowatorską metodę wydobycia przechylonego o 65 stopni stalowego giganta. W miejscu docelowego ustawienia wraku wybudowano sztuczne podłoże złożone z 16 000 ton cementu i 6 platform, a następnie za pomocą 56 lin oraz specjalnych zbiorników balastowych, umocowanych do burty, rozpoczęto pionizację statku. Przygotowania do operacji trwały ponad rok, natomiast jej kulminacyjny moment miał miejsce 16 września 2013 r. Dzień później około godziny 4:00 potwierdzono zakończenie trwającej przeszło 19 godzin akcji.

„Operacja Costa Concordia” pokazuje prace olbrzymiego, bo liczącego ok. 500 osób, zespołu ludzi i historię wyprawy mającej na celu wydobycie na powierzchnię i zepchnięcie z mielizny wraku. Było to wielkie przedsięwzięcie logistyczne wykorzystujące przełomową technologię i innowacyjne rozwiązania. W filmie, za pomocą szerokiej palety animacji komputerowych i unikalnym materiałów filmowych, zostało pokazane wydobycie tego mierzącego 291 metrów i ważącego 114 tysięcy ton wycieczkowca.

Premiera filmu „Operacja Costa Concordia” w niedzielę, 19 października, o godz. 22:00 na National Geographic Channel.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×