Opole 2018. Kontrowersje wokół zespołu Girls on Fire. Piosenka „Siła kobiet” zostanie wycofana? [WIDEO+ZDJĘCIA]

W związku z kontrowersjami wokół występu zespołu Girls on Fire z piosenką „Siła kobiet” na 55. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu Telewizja Polska wydała oświadczenie w którym wyjaśnia, że dobór piosenek do koncertu Debiuty był decyzją Rady Artystycznej Festiwalu. Co dalej z występem zespołu Girls on Fire z piosenką "Siła kobiet"?

Multimedia

Narastają kontrowersje wokół zespołu Girls on Fire i piosenki "Siła kobiet". Jakiś czas temu Anna Sobecka, posłanka PiS zwróciła się do prezesa TVP Jacka Kurskiego, aby wycofał piosenkę „Siła kobiet” zespołu Girls on Fire z koncertu Debiutów podczas tegorocznego festiwalu w Opolu. Posłanka twierdzi, że utwór jest nieoficjalnym hymnem na czarnych protestach skupiających zwolenników zabijania dzieci nienarodzonych.

Telewizja Polska wydała własnie oświadczenie w którym wyjaśnia, że dobór piosenek do koncertu Debiuty był decyzją Rady Artystycznej Festiwalu.

Powołanie Rady Artystycznej było warunkiem Miasta Opole zawarcia umowy z Telewizją Polską na organizację Festiwalu. Zadaniem Rady jest selekcja nadesłanych w wersji audio utworów, czyli pod dyskusję i ocenę Rady poddawana jest tylko i wyłącznie wartość artystyczna utworu, tzn. słowa i muzyka, a nie teledysk. Skład Rady Artystycznej stanowią eksperci z różnych środowisk, o różnych gustach, poglądach i upodobaniach. W opinii Biura Prawnego Telewizji Polskiej sam tekst oraz warstwa muzyczna piosenki „Siła kobiet” nie stoi w sprzeczności z przepisami ustawy o radiofonii i telewizji, nie narusza innych praw, ani nie obraża niczyich uczuć - czytamy w oświadczeniu stacji.

Zobacz, co dzieje się na próbach w Opolu! Kto ćwiczy na gigantycznej scenie? [ZDJĘCIA]Zobacz więcej

TVP rozumie krytykę pod adresem teledysku do piosenki, ale jak zapewnia stacja nie będą one publikowane, ani promowane, gdyż Opole jest Festiwalem piosenki, a nie teledysku.

Z tym większą satysfakcją Telewizja przyjmuje wyjaśnienia zespołu, który w specjalnym oświadczeniu odciął się od przypisywanych mu feministycznych idei i kultury śmierci. Ponadto TVP docenia fakt, że zespół usunął klip ze swojego fanpage’u i pozbawił go statusu oficjalnego teledysku. Od swoich pracowników wszakże Telewizja Polska oczekuje wyjątkowej wyobraźni, wrażliwości i wnikliwości, tak aby nie wzbudzać niepotrzebnych kontrowersji i nie dawać nikomu asumptu do kreowania negatywnych emocji. Dlatego TVP rozwiązała umowę z pracownikiem, który delegowany do Rady Artystycznej Festiwalu nie dołożył należytej staranności, by zapobiec zaistniałej sytuacji. Festiwal w Opolu to święto polskiej piosenki, wydarzenie artystyczne, które powinno budować poczucie wspólnoty, a nie dzielić Polaków - czytamy w dalszej części oświadczenia

Zobacz galerię

55. KFPP OPOLE 2018 - DZIEŃ PIERWSZY - W PIĄTEK, 8 CZERWCA, O GODZINIE 19:55 NA ANTENIE TVP1

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×