Oscary 2021. Dariusz Wolski nominowany za zdjęcia do filmu "Nowiny ze świata"! Kim jest polski filmowiec?

Dariusz Wolski nominowany do Oscara za film Netflix "Nowiny ze świata"! Polak jest autorem zdjęć do tej wyjątkowej produkcji z Tomem Hanksem w roli głównej. Sprawdź szczegóły!

Multimedia

Polski operator Dariusz Wolski został nominowany do Oscara za zdjęcia do filmu "Nowiny ze świata" z Tomem Hanksem w roli głównej. Produkcja Paula Greengrassa jest nominowana jeszcze w dwóch innych kategoriach.

Oscary, Złote Globy i inne nagrody, które powędrowały do Polski! Jakie filmy nagrodzono na międzynarodowych festiwalach?Zobacz więcej

Akcja filmu "Nowiny ze świata" toczy się tuż po zakończeniu amerykańskiej wojny secesyjnej, czyli w drugiej połowie XIX wieku. Jefferson Kyle Kidd (w tej roli Tom Hanks), doświadczony przez życie weterena wojeny, podróżuje od miasta do miasta, urządzając odczyty dla spragnionej wieści publiczności.

Pewnego dnia na równinach Teksasu natrafia na dziesięcioletnią Johannę (Helena Zengel). Dziewczynka we wczesnym dzieciństwie została uprowadzona przez plemię Kiowów, którego wojownicy na jej oczach zamordowali jej rodziców, a potem wychowali ją jak własne dziecko. Kidd decyduje się przewieźć sierotę do krewnych w San Antonio.

Polskie filmy nominowane do Oscara. Co poza "Idą" i "Bożym Ciałem"?Zobacz więcej

Dariusz Wolski urodził się w 1956 roku w Warszawie. Był studentem łódzkiej szkoły filmowej, ale studiów nie ukończył. Od lat mieszka jednak i pracuje w Stanach Zjednoczonych. W swojej karierze miał okazję pracować przy takich hitach jak "Piraci z Karaibów", "Alicja w Krainie Czarów", "Marsjanin" czy "Sicario 2: Soldado".

Wolski reżyserował także teledyski dla największych gwiazd muzyki. Za klipy do piosenek Aerosmith i Eminema był dwukrotnie nominowany do MTV Video Music Awards. Tegoroczna nominacja do Oscara zdecydowanie jest jednak największym sukcesem w jego karierze.

Film "Nowiny ze świata" ze zdjęciami autorstwa Dariusza Wolskiego jest dostępny na Netflix.

Zobacz galerię

Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press/x-news

Komentarze

Skomentuj
  • Bart (gość)

    Odkąd pamiętam kocham oglądać Oscary! Za każdym razem cieszę się jak pojawia się tam jakieś polskie nazwisko. Nie mogę się doczekać, az w końcu będę mógł usiąść z perełką, popcornem i obejrzeć gale rozdania.

    29.03.2021 18:22
  • Rodzina (gość)

    Zawsze pomijany i zapominany w opisach -teledysków i nawet przy takich produkcjach jak Piraci czy Marsjanin

    15.03.2021 20:36

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×