Oscary 2021. Nowe zasady klasyfikacji do Oscarów. Promowana ma być różnorodność - filmy z kobietami, LGBTQ i mniejszościami etnicznymi

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej zapowiedziała wielkie zmiany. Twórcy będą musieli postawić na zróżnicowanie kulturowe. W kategorii najlepszy film szansę na Oscara będą miały produkcja z kobietami, LGBTQ i mniejszościami etnicznymi.

Multimedia

93 . ceremonia rozdania Oscarów przełożona z powodu pandemii koronawirusa. Prestiżowa gala odbędzie się 25 kwietnia 2021 roku, czyli 8 tygodni później niż planowano. Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej na ten rok wprowadziła zmiany w regulaminie. Przedłużono termin kwalifikacji filmów walczących o statuetkę, tak, aby filmowcy mogli dokończyć pracę. O nagrodę powalczą także filmy, które nie miały dystrybucji kinowej w wyniku pandemii.

Na tym jednak nie koniec, bo ogłoszono też nowe zasady przyznawania prestiżowych statuetek. Obrazy, które będą walczyć o Oscara w kategorii najlepszy film będą musiały spełnić dwa z czterech zaprezentowanych kryteriów dotyczących obecności przedstawicieli mniejszości na ekranie, planie filmowym, ale również w dziale promocji czy marketingu danego filmu.

Film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta polskim kandydatem do Oscara 2021!Zobacz więcej

Ustalono, że Aktor/aktorka pierwszoplanowa albo aktor/aktorka w znaczącej roli drugoplanowej muszą reprezentować mniejszość etniczną: Azjatów, Latynosów, Czarnoskórych, Afrykańczyków, Arabów lub inną. Ponadto 30 procent aktorów drugoplanowych i epizodycznych mają stanowić kobiety, przedstawiciele grup etnicznych, społeczności LGBTQ i osoby niepełnosprawne. Temat filmu musi dotyczyć co najmniej jednej z tych grup.

Pozostałe kryteria odnoszą się do ekipy filmowej czy ludzi zajmujących się marketingiem, reklamą i dystrybucją.

Wszystko, co musisz wiedzieć o słynnym zdjęciu Kingi Rusin z Adele z imprezy u Beyonce i Jaya-ZZobacz więcej

Zmiany zostaną wprowadzone począwszy od filmów z premierą w 2024 roku. Efekty zobaczymy już na 96. gali rozdania Oscarów w 2025 roku. Nowe standardy wzbudziły już sporą dyskusję. Co sądzisz o zmianach, które zapowiedziała Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej?

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×