"Osiecka". Kontrowersje wokół serialu TVP nie milkną. Nareszcie wypowiedziały się Magdalena Popławska i Eliza Rycembel! Jak skomentowały to, co się dzieje?

"Osiecka", jeden z najnowszych seriali Telewizji Polskiej, niemal od dnia premiery pierwszego odcinka wzbudzał ogromne kontrowersje. Serial opowiada historię wręcz legendarnej polskiej poetki, tytułowej Agnieszki Osieckiej. Wiele osób ze świata kultury, szczególnie tych, które niegdyś były bliskie poetca, skrytykowało produkcję, za sposób, w jaki została przedstawiona główna bohaterka lub oni sami. Eliza Rycembel i Magdalena Popławska, odtwórczynie głównej roli, zabrały głos w tej sprawie.

Multimedia

"Osiecka" - kontrowersje

Premiera serialu "Osiecka" odbiła się szerokim echem zarówno wśród widzów, jak i osób tworzących kulturę. Produkcja została skrytykowana m.in. przez Marylę Rodowicz czy Hannę Bakułę, a wręcz zbojkotowana przez Magdę Umer, która, mimo zażyłych relacji z Agnieszką Osiecką, nie została w żaden sposób sportretowana w serialu.

Hanna Bakuła krytykuje dobór aktorki, która ją zagrała. Aleksandra Konieczna nie powinna wystąpić w serialu TVP?Zobacz więcej

Krytyka ze strony Maryli Rodowicz dotyczyła doboru aktorki, która portretowała jej postać. Piosenkarka stwierdziła, że "nie widzi podobieństwa". Magda Umer, która nie zgodziła się zostać konsultantką produkcji, uzasadniała zapowiedziany bojkot w ten sposób: - Moja niezgoda na to, co robi w TVP pan Jacek Kurski, jest tak silna, że musiałam odmówić. Nie można z jednej strony wydawać pieniędzy na kulturę, nawet na taki serial jak "Osiecka", a z drugiej kłamać i uprawiać propagandę w "Wiadomościach" - stwierdziła. Ze względu na jej podejście do sprawy, twórcy serialu postanowili zupełnie zignorować wątek przyjaźni piosenkarki z Agnieszką Osiecką.

"Osiecka" i "Anna German" to nie wszystko! Oto inne polskie seriale biograficzne!Zobacz więcej

Podobne zastrzeżenia miała malarka, Hanna Bakuła: - Nie jestem odpowiedzialna za swoje straszliwe stroje i makijaż. Nie jestem odpowiedzialna za złe, wręcz oszpecające aktorki światło, fatalny dźwięk i zupełny brak poczucia humoru - podsumowała.

"Osiecka" - komentarz Magdaleny Popławskiej i Elizy Rycembel

Do tego typu komentarzy, 15 lutego na swoim profilu na portalu społecznościowym, odniosła się jedna z odtwórczyń głównej roli, Magdalena Popławska. Jak przyznała: "Kocham swój zawód, choć czasem jest ciężko, jak każdy musi się podzielić swoją opinią, jego gust jest najważniejszy, nie rozumie, na czym ten zawód polega, albo po prostu chce się poprzyp***lać. Kocham Osiecką bardzo. Mam nadzieję, że mi nie ma za złe. Sama miała dużo dystansu do siebie i nie wstydziła się swoich grzechów... powiedzmy. To był dla mnie zaszczyt choć przez chwilę się o Panią otrzeć, przez chwilę powyobrażać ją sobie. Niezależnie od efektów i różnych problemów po drodze... nie, nie żałuję. Jestem dumna i wdzięczna".

W swoim wpisie nawiązała również do faktu, że przyjmując rolę, nie wiedziała, że serial zostanie sprzedany Telewizji Polskiej przez producenta zewnętrznego.

Eliza Rycembel, która odgrywała rolę młodej Agnieszki Osieckiej, w wywiadzie udzielonym "Wysokim Obcasom" przyznała: - Oczywiście dla mnie przyjęcie tej roli było bardzo trudną decyzją, ale nie żałuję jej. Nie jestem zwolenniczką telewizji publicznej, nie podoba mi się to, co się tam teraz dzieje. Jest mi przykro, że żyjemy w czasach, gdy poza wyborem scenariusza, reżysera czy projektu muszę jeszcze myśleć, dla kogo to jest produkowane. Weszłam w ten projekt ze względu na postać Agnieszki Osieckiej. W podjęciu ostatecznej decyzji pomogły mi rozmowy z wieloma mądrzejszymi ode mnie osobami, z autorytetami - podsumowała.

Oglądaliście "Osiecką"? Co myślicie o tym serialu?

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
 • mk_ultra (gość)

  Jak zwykle polityka. TVP źle TVN dobrze. Debilne zaprogramowane środowisko artystyczne666

  19.02.2021 18:03
 • Kąt (gość)

  Kolejny gniot koszernej kurwizji dla polińskich imbecyli o salonowym kurwiszonie czerwonego prlu.

  18.02.2021 18:06
 • to ja (gość)

  za bardzo nie rozumiem tego swietego oburzenia wielu osob, ze wcale tyle nie pila , ze ktos tam niepodobny i itd... ten film nie byl dokumentem , ale nie byl tez fikcja ..mnie sie b.podobal... barwnie pokazano i tworczosc Osieckiej- sama tez bardzo lubie jej piosenki , ale i jej zycie.....byla wspaniala poetka ale i tez nie miala krysztalowego charakteru, ze .... miala powazny problem z alkoholem , byla zla matka- coz te fakty tez tworzyly klimat filmu - ....i ich wymazac sie nie da ...dla satysfakcji niektorych osob nie zrobiono postaci z lukru w tym filmie .... i dobrze..jest bardziej prawdziwie

  16.02.2021 19:54

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×