"Ostatni Mohikanin". Daniel Day-Lewis w oscarowym hicie Michaela Manna

Druga połowa osiemnastego wieku. Na terenie stanu Nowy Jork trwa wojna pomiędzy Anglią i Francją. Osierocony w dzieciństwie, wychowywany przez Mohikanów Sokole Oko ratuje z indiańskiej zasadzki dwie córki dowódcy angielskiego fortu i zakochuje się w jednej z nich - Korze.

Multimedia

Nagrodzona Oscarem za dźwięk adaptacja powieści Jamesa Fenimore'a Coopera z 1826 r. Reżyser dołożył starań, aby dzieło miało iście hollywoodzki rozmach. Wspaniałe plenery znaleziono w górach Blue Ridge w Północnej Karolinie oraz w Pensylwanii.

Z drobiazgową dokładnością odtworzono indiańskie stroje, domostwa, łodzie, a żywa akcja obfituje w sceny bitew, porwań, pogoni. W obsadzie aktorskiej znalazły się hollywoodzkie gwiazdy: Daniel Day-Lewis, znany m. in. z takich filmów, jak "Moja lewa stopa" (Oscar za rolę pierwszoplanową), "W imię ojca" (nominacja do Oscara), "Wiek niewinności", "Moja piękna pralnia" czy "Gangi Nowego Jorku", oraz Madeleine Stowe ("Na skróty", "Zniknięcie", "Dwanaście małp"), a obok nich autentyczni Indianie - amatorzy, np. Wes Studi jako czarny charakter Magua czy Russell Means, znany działacz Ruchu Indian Amerykańskich jako Chingachgook.

Akcja filmu toczy się w czasie wojny angielsko-francuskiej w Ameryce Północnej podczas której Francja utraciła Kanadę i wielkie połacie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. Nathaniel Poe, syn białych kolonizatorów, osierocony jako dziecko, po tragicznej śmierci rodziców został przygarnięty i wychowany przez Indian z plemienia Dalawarów, którzy nadali mu imię Hawkeye. Chłopak przyjmuje ich zwyczaje, sposób życia i mentalność, świadomie odrzucając kulturę białych.

W trzecim roku toczącej się wojny, wśród pogłębiających się niesnasek także między samymi czerwonoskórymi, Hawkeye ratuje pewnego dnia z indiańskiej zasadzki córki dowódcy angielskiego fortu i zakochuje się z wzajemnością w jednej z nich, Corze. Ale w czasach wojennego zamętu ich miłość zostanie wystawiona na ciężką próbę, a oni sami będą musieli pokonać wiele niebezpieczeństw.

"Ostatni Mohikanin". Sprawdź datę emisji

Komentarze

Skomentuj
  • 50 (gość)

    piękny film. polecam.

    30.01.2015 20:19

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×