"Paranoja". Uważaj kto na ciebie patrzy [RECENZJA]

„Paranoja” jest adaptacją książki Josepha Findera, podejmującej wątki sabotażu przemysłowego w jaki uwikłane są wielkie korporacje, które niczym w wojskowym wywiadzie kradną sobie informacje i pomysły.

Multimedia

NASZA OCENA: 6/10

Pieniądze szczęścia nie dają, a film Roberta Luketica jest dosłowną ilustracją tego powiedzenia – niewiele więcej z niego, niestety, wynika i szkoda gwiazd w obsadzie: niby jest tempo i sprawnie napisany scenariusz, ale przecież i tak wiemy co będzie dalej, źli są źli do szpiku kości i próżno w nich szukać jakiejś wielowymiarowości, dobry młody idealista (piękny i bogaty na dodatek) nauczy się czego trzeba i w sumie nic nie straci, ogólnie więc całość jest dość nijaka, bo pomimo ciekawego tematu zabrakło nieco oryginalności, rozmachu, a przede wszystkim dawkowania napięcia.

Głównym bohaterem jest młody inżynier Adam, który zostanie wciągnięty w rywalizację między dwoma szefami korporacji. Przyłapany na malwersacji musi pójść na układ ze swym pracodawcą Nicholasem Wyattem i staje się szpiegiem technologicznym w zakładzie Jocka Goddarda. Szybko odkrywa, że zajęcie jest intratne (o tym zawsze marzył, mając w pogardzie ojca, który pozostał stróżem), ale on sam jest tylko pionkiem w bezwzględnej grze i ryzykuje bardzo wiele.

Największe atuty filmu to obsada (choć wielcy aktorzy dalecy są od swojej najwyższej formy), pokazanie wielkich korporacji jako instytucji przypominające… struktury mafijne (co pewnie w dużej mierze jest prawdą) oraz wątek inwigilacji obywateli. Film sygnalizuje to o czym mówią ciekawe dane statystyczne: w samych Stanach jest 30 mln kamer, obywatel filmowany jest średnio 75 razy, 1 na 4 osoby korzystała w 2013 roku z serwisów społecznościowych, 25 mln Amerykanów pada ofiarą kradzieży tożsamości, a do fałszerstwa czyjejś tożsamości dochodzi co 3 sekundy! Nic w tym dziwnego skoro technologia poszła tak do przodu, że można kraść zdjęcia z czyjejś komórki, czy zgrywać rozmowy nawet bez bluetootha i WiFI.

Beata Cielecka

"Paranoja" w tv - sprawdź datę emisji.

WRÓĆ DO PROGRAMU TV!

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×