"Parasite". Z Cannes do Wrocławia! Nagrodzony Złotą Palmą film w programie 19.MFF Nowe Horyzonty

Nagrodzony Złotą Palmą w Cannes, najwyżej oceniony przez międzynarodowe grono krytyków, przyznające gwiazdki w branżowym Screenie; rewelacyjny film Bong Joon-ho szturmem zdobył serca festiwalowej publiczności. Polska premiera filmu "Parasite" odbędzie się podczas 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu (25 lipca – 4 sierpnia).

Multimedia

Łącząc brawurowo kryminał z dramatem obyczajowym, a thriller z czarną komedią; twórca “Snowpiercera” i “Okja” połączył także dwie rodziny, dwa światy, dwie klasy społeczne, które w rzeczywistości coraz rzadziej mają szansę się spotkać. Dzieli je bowiem powiększająca się ekonomiczna przepaść, która zadłużoną większość spycha coraz niżej, a bogatą mniejszość nieustannie winduje w górę.

I to dosłownie: bezrobotni rodzice i dwójka ich dorastających dzieci koczuje gdzieś na poziomie rynsztoka w slumsie, podczas gdy do zaprojektowanej przez znanego architekta posiadłości pana Parka wchodzi się po schodkach. Dla syna biedaków to żadna przeszkoda – choć oblał egzaminy na studia (podobnie jak jego siostra), ma ambicję (i dość sprytu), by wspiąć się po drabinie ekonomicznego awansu. Kiedy nadarza się okazja, by przyjąć w domu pana Parka posadę korepetytora, chłopak bezbłędnie odgrywa rolę wykształconego, skromnego, godnego zaufania nauczyciela. Dokładnie takiego, o jakim fantazjują bogate snoby.

Tomasz Sekielski wypuszcza koszulki promujące film. Internauci oburzeni: zarabianie na pedofilii!Zobacz więcej

Do spisku chłopak powoli wciąga kolejnych członków rodziny, eliminując po drodze starą służbę państwa Park. Seria zaskakujących, tragikomicznych zdarzeń, za sprawą których bogaci i biedni konfrontują swoje style życia, przeglądając się w sobie, jak w lustrze; prowadzi do spektakularnego, wbijającego w fotel finału. Przebiegli czy zdesperowani? Bezwzględni czy chwytający się jedynej szansy? Bong Joon-ho (jego “Host:Potwór”, czy “Zagadka zbrodni” doskonale znane są nowohoryzontowej publiczności) moralne oceny bohaterów pozostawia widzom. Sam zaś z opowiadanej historii wydobywa przede wszystkim humor i ironię. Bo kto tu jest tak naprawdę tytułowym “pasożytem”: chciwi nędzarze, czy pławiący się w luksusach bogacze?

#19. MFF Nowe Horyzonty – co wiemy do tej pory? Podczas tegorocznego festiwalu zobaczymy przeboje uznanych twórczyń i twórców, nagradzane na światowych festiwalach. W programie m.in.: nagrodzone Srebrnym Niedźwiedziem (Grand Jury Prize) "Dzięki Bogu" (Grâce à Dieu) François Ozona, prowokacyjne "X&Y" Anny Odell, autorki słynnego "Zjazdu absolwentów" czy zadziwiający film Bi Gana "Długa podróż dnia ku nocy" (Long Day’s Journey into Night), który nieoczekiwanie okazał się wielkim komercyjnym hitem, bijąc w Chinach na głowę nawet Avengersów. W programie znajdzie się również nowy film niepokornego twórcy Harmony’ego Korine’a – "The Beach Bum" oraz polska premiera "Mowy ptaków" Xawerego Żuławskiego, autora Wojny polsko-ruskiej. Na 19. MFF Nowe Horyzonty zapraszamy do Wrocławia, od 25 lipca do 4 sierpnia 2019 roku.

Zobacz galerię

Źródło: Associated Press/x-news

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×