"Park jurajski". Inwazja dinozaurów według Stevena Spielberga [RECENZJA]

"Jurassic Park" jest pierwszym filmem w dziejach kina, w którym zastosowano całkowicie sztuczny obraz uzyskany za pomocą komputera. Prehistoryczne gady jak żywe wyczarowali na ekranie słynni specjaliści z firmy Industrial Light Magic, uhonorowani przez Akademię.

Multimedia

NASZA OCENA: 10/10

Naukowcy z firmy InGen uzyskują DNA dinozaurów i na odludnej wyspie u wybrzeży Kostaryki tworzą niezwykły park zoologiczny. Nim jednak zostanie on otwarty, właściciel firmy, miliarder John Hammond, zaprasza troje naukowców (a przy okazji również swoje wnuki), by zwiedzili park i wydali opinie. Nim jednak zostanie on otwarty, właściciel firmy, miliarder John Hammond (Richard Attenborough) zaprasza naukowców (a przy okazji również swoje wnuki), by zwiedzili obiekt i wydali opinie. Jednak w czasie wizyty paleontologów - Alana Granta (Sam Neill) i Ellie Sattler (Laura Dern) - oraz matematyka Iana Malcolma (Jeff Goldblum) nad wyspę nadciąga huragan, co powoduje awarię zasilania. W efekcie niebezpieczne dinozaury - tyranozaurus oraz kilka velociraptorów - wydostają się na wolność. Przyjemna wycieczka zamienia się w dramatyczną walkę o życie.

"Park jurajski" to kamień milowy w rozwoju kinematografii. Oczywiście nie pod względem scenariusza - który jest dość standardowy i przewidywalny - ale efektów specjalnych. To one powodują, że do oceny całkowitej dodaję aż dwie gwiazdki. Bo mimo że od premiery filmu minęło już 16 lat, nadal stanowią wzór do naśladowania i absolutnie zasłużyły na Oscara, którym zostały nagrodzone. "Park jurajski" zrealizowano za 63 mln. dolarów, co wydaje się sumą niewielką, skoro zarobił ponad 919 mln. i plasuje się na 10. miejscu wśród najbardziej dochodowych filmów wszech czasów.

Piotr Radecki

Film przygodowy s.f. USA 1993, reż. Steven Spielberg

"Park jurajski" w tv. Sprawdź datę emisji!

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×