Paszporty Polityki 2020. Piotr Domalewski z nagrodą "Polityki" za film "Jak najdalej stąd"! Kto jeszcze został nagrodzony?

Za nami gala rozdania Paszportów Polityki 2020! Tegoroczna impreza była wyjątkowa, bo z powodu pandemii COVID-19 całkowicie pozbawiona publiczności, a i nie wszyscy artyści mogli pojawić się na miejscu. Zobaczcie, kto został nagrodzony Paszportami Polityki za 2020 rok!

Multimedia

Telewizja TVN wyemitowała tegoroczną galę Paszportów Polityki. Impreza, którą poprowadzili Grażyna Torbicka i Jerzy Baczyński, była wyjątkowa. Pozbawiona publiczności, zrealizowana w ograniczonym składzie, ale cały czas przy zachowaniu odpowiedniej powagi wydarzenia.

Tytuł Kreatora Kultury, za wygłoszony własnym językiem manifest niepodległości, aktualny do dziś, otrzymali Bożena i Lech Janerkowie. W kategorii FILM triumfował reżyser Piotr Domalewski, który został nagrodzony za swój najnowszy film pt. "Jak najdalej stąd". Produkcja właśnie trafiła do biblioteki serwisu TVP VOD. Domalewski otrzymał nagrodę za konsekwencję w egzorcyzmowaniu polskich kompleksów, odwagę mierzenia się z problemami podzielonych rodzin i wsłuchiwanie się w głos Polaków na emigracji. W tej kategorii nominowani byli również Maciej Cuske oraz Jan Holoubek.

W kategorii TEATR triumfowała Justyna Sobczyk i Teatr 21. Uzasadnienie werdyktu to za przedstawienia uczące wrażliwości na to, co nieoczywiste. I dawanie każdym z nich wspaniałego przykładu praktykowania różnorodności, włączania i współpracy – na poziomie ludzkim, społecznym, artystycznym i instytucjonalnym.. W tej kategorii nominowani byli również Maciej Pesta oraz Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima.

Polskie kino w czasach pandemii. TOP 10 najlepszych ubiegłorocznych polskich filmów!Zobacz więcej

Paszport Polityki, za intensywną opowieść o relacji córki i matki, o życiu i umieraniu. Wybitność „Bezmatka” wykracza daleko poza temat żałoby, dotyczy też literackiego języka, zarazem wywrotowego i precyzyjnego, w kategorii LITERATURA otrzymała Mira Marcinów. Nominowani w tym roku byli także Igor Jarek oraz Patrycja Sikora.

W kategorii SZTUKI WIZUALNE, za sztukę, która efektownie, niebanalnie i mądrze opowiada o tożsamości i dziedzictwie. Za szukanie w tradycji Romów ciągle aktualnych wartości i uniwersaliów, nagrodę otrzymała Małgorzata Mirga-Tas. Nominowani w tym roku byli także Karol Palczak oraz Joanna Piotrowska.

MUZYKA POWAŻNA to Paszport Polityki dla Ani Karpowicz. Uzasadnienie werdyktu to za konsekwencję i skuteczność w promowaniu zapomnianej muzyki XX wieku oraz muzyki współczesnej, w tym twórczości młodych kompozytorek. Za stworzenie Hashtag Ensemble i festiwalu WarszeMuzik, które wrosły już w nasz pejzaż muzyczny. Nominowani w tym roku byli także Krystian Lada oraz Martyna Pastuszka.

"Jak najdalej stąd". Polskie marzenia o VW Passacie B5, czyli współczesne kino moralnego niepokoju. Świetny debiut Zofii Stafiej!Zobacz więcej

W kategorii MUZYKA POPULARNA nagroda powędrowała do duetu Siksa za muzyczne działania, które prowokowały, drażniły, ale wyprzedziły swój czas. Za punkowy krzyk, który stał się artystycznym paliwem dla ulicznych wydarzeń i manifestacji, ale nie przestał być oryginalnym, własnym głosem. Nominowani w tym roku byli także 1988 (Przemysław Jankowiak) oraz Marek Pędziwiatr.

W kategorii KULTURA CYFROWA Paszport Polityki 2020 powędrował do Different Tales, natomiast specjalna nagroda "Polityki" powędrowała do dyrektora Millennium Docs Against Gravity, Artura Liebharta.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×