"Pierwsza cicha noc". Jak powstała kolęda, którą zna cały świat? [ZDJĘCIA]

Brytyjski aktor Simon Callow jedzie do małej austriackiej wioski Oberndorf i do Salzburga, żeby szukać śladów powstania najpopularniejszej kolędy świata. Twórcy dokument "Pierwsza cicha noc" próbują znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego właśnie ta muzyczna kompozycja zjednoczyła tak wielu ludzi w radości i poczuciu istoty świąt Bożego Narodzenia. Sprawdź, gdzie oglądać.

Multimedia

"Pierwsza cicha noc" - w środę, 19 grudnia o godz. 22:25 w TVP 1! - sprawdź program tv

Przez ponad 200 lat jedna kolęda zajmuje szczególne miejsce w obrzędach świąt Bożego Narodzenia. "Cicha Noc" została przetłumaczona na ponad 200 języków, była wykonywana przez orkiestry symfoniczne i uznanych międzynarodowych artystów i solistów. Jest na każdym nagraniu kolęd świątecznych od wielu lat. Żadna inna z muzycznych kompozycji w historii kolęd nie zjednoczyła tak wielu ludzi w radości i poczuciu znaczenia świąt Bożego Narodzenia.

Jakie tajemnice kryje jedna z najbardziej niezwykłych budowli w Europie? [ZDJĘCIA]Zobacz więcej

Brytyjski aktor Simon Callow ("Cztery wesela i pogrzeb", "Zakochany Shakespeare") postanowił zostać przewodnikiem po świecie, w którym powstała "Cicha noc". W małej austriackiej wiosce Oberndorf i w znanym z twórczości Mozarta Salzburgu odnajduje ślady powstania najpopularniejszej kolędy świata.

Joanna Kulig i Olaf Lubaszenko opowiadają o nowym świątecznym filmie TVN [RELACJA Z PLANU, ZDJĘCIA, WIDEO]Zobacz więcej

Dwóch małych chłopców Joseph Mohr i Franz Gruber wyrosło w biednych rodzinach, zamieszkujących w drugiej połowie XIX w. zalesione doliny Alp. Trudne lata, które ich ukształtowały, sprawiły również, że jednego dnia spotkali się w małym wiejskim kościółku, by spleść muzykę Grubera i poemat Mohra w całość klasycznej kolędy o narodzinach równie biednego chłopca w starożytnej Palestynie. "Cicha noc" w prosty i przejmujący sposób zaczęła nieść nadzieję i ukojenie, najpierw rozprzestrzeniając się szybko w Austrii, a potem na całym świecie. Przy akompaniamencie różnych wykonań kolędy zwiedzimy rodzinne strony jej twórców oraz ludzi, którzy odnaleźli oryginalne, dziewiętnastowieczne zapisy tekstu i nut.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Kika (gość)

    Niestety. Nie doczekaliśmy się projekcji jakże dlugowyczekiwanego filmu. Zamiast niego ,, wskoczył,, film o zmarłym w tym dniu reżyserze polskim. Sądziliśmy, że emisja jakże znakomitego filmu nastąpi ,,zamiast,, kolejnej powtórki np.Elifa. jesteśmy zawiedzeni,że akurat ten film ,,Pierwsza Cicha noc,, został zdjęty i nie ma widoku,aby go powtórzono. Wielka szkoda dla kultury.

    27.12.2018 13:17
  • Anna (gość)

    Ogromnie się cieszę na myśl że znowu obejrzę ten dokument. Widziałam go raz, 2 lata temu i jest wspaniały. Można do niego wracać jak do dobrej książki.

    02.12.2018 23:00

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×