"Pierwsza cicha noc". Jak powstała kolęda, którą zna cały świat? [ZDJĘCIA]

Sylwia Majcher
Sylwia Majcher
Brytyjski aktor Simon Callow jedzie do małej austriackiej wioski Oberndorf i do Salzburga, żeby szukać śladów powstania najpopularniejszej kolędy świata. Twórcy dokument "Pierwsza cicha noc" próbują znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego właśnie ta muzyczna kompozycja zjednoczyła tak wielu ludzi w radości i poczuciu istoty świąt Bożego Narodzenia. Sprawdź, gdzie oglądać.

"Pierwsza cicha noc" - w środę, 19 grudnia o godz. 22:25 w TVP 1! - sprawdź program tv

program tv

Przez ponad 200 lat jedna kolęda zajmuje szczególne miejsce w obrzędach świąt Bożego Narodzenia. "Cicha Noc" została przetłumaczona na ponad 200 języków, była wykonywana przez orkiestry symfoniczne i uznanych międzynarodowych artystów i solistów. Jest na każdym nagraniu kolęd świątecznych od wielu lat. Żadna inna z muzycznych kompozycji w historii kolęd nie zjednoczyła tak wielu ludzi w radości i poczuciu znaczenia świąt Bożego Narodzenia.

Brytyjski aktor Simon Callow ("Cztery wesela i pogrzeb", "Zakochany Shakespeare") postanowił zostać przewodnikiem po świecie, w którym powstała "Cicha noc". W małej austriackiej wiosce Oberndorf i w znanym z twórczości Mozarta Salzburgu odnajduje ślady powstania najpopularniejszej kolędy świata.

Dwóch małych chłopców Joseph Mohr i Franz Gruber wyrosło w biednych rodzinach, zamieszkujących w drugiej połowie XIX w. zalesione doliny Alp. Trudne lata, które ich ukształtowały, sprawiły również, że jednego dnia spotkali się w małym wiejskim kościółku, by spleść muzykę Grubera i poemat Mohra w całość klasycznej kolędy o narodzinach równie biednego chłopca w starożytnej Palestynie. "Cicha noc" w prosty i przejmujący sposób zaczęła nieść nadzieję i ukojenie, najpierw rozprzestrzeniając się szybko w Austrii, a potem na całym świecie.
Przy akompaniamencie różnych wykonań kolędy zwiedzimy rodzinne strony jej twórców oraz ludzi, którzy odnaleźli oryginalne, dziewiętnastowieczne zapisy tekstu i nut.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn