"Plebania". Proboszcz Antoni kontra gangster Janusz Tracz. Pamiętacie 1. odcinek serialu i bohaterów? [DUŻO ZDJĘĆ]

"Plebania" przez wiele lat była jednym z najpopularniejszych seriali Telewizji Polskiej. Przed telewizorami gromadziły się miliony, aby oglądać losy proboszcza Antoniego, gangstera Janusza Tracza oraz mieszkańców Tulczyna i Hrubielowa. Pamiętacie 1. odcinek "Plebanii" i wszystkich bohaterów serialu?

Multimedia

"PLEBANIA" - O CZYM BYŁ SERIAL?

Akcja "Plebanii" rozgrywała się w małym miasteczku na wschodzie Polski. Autorzy produkcji od początku chcieli, aby akcja opowieści rozgrywała się na dalekiej prowincji, ponieważ większość polskich seriali opowiada tylko i wyłącznie o mieszkańcach dużych miast.

Walach, Kulesza, Trybała i spadek w postaci pensjonatu. O czym był serial Polsatu? [WIDEO+ZDJĘCIA]Zobacz więcej

Tytułową plebanię zamieszkują ksiądz proboszcz Antoni (Włodzimierz Matuszak) i jego liczna, wielopokoleniowa "rodzina": gospodyni Józefina (Katarzyna Łaniewska), jej córka Halina (Ewa Kuryło), zięć Zbigniew (Stanisław Górka) i ich córka Ewa (Dorota Nikiporczyk).

Los sprawia, że plebania staje się także przystanią dla młodego, zbuntowanego wikarego Adama (Bogdan Brzyski) i siostry proboszcza - Krystyny (Bernadetta Machała-Krzemińska). Życie wszystkich bohaterów "Plebanii" chciał zatruć demoniczny biznesmen, gangster i jednocześnie były współpracownik Służby Bezpieczeństwa, Janusz Tracz (Dariusz Kowalski).

"PLEBANIA" - DATA PREMIERY I OBSADA

"Plebania" na antenie TVP1 zadebiutowała 5 października 2000 roku. Serial doczekał się 1829 odcinków, które rozłożono na 12 sezonów. Emisja ostatniego epizodu nastąpiła 27 stycznia 2012 roku. Zdjęcia do serialu realizowano m.in. w Okuniewie oraz Krasnymstawie. Sceny w hrubielowskim kościele realizowane były w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, mieszczącej się na warszawskich Bielanach, która należy do tamtejszego zespołu klasztornego Kamedułów.

Za reżyserię poszczególnych odcinków "Plebanii" odpowiadali m.in. Wojciech Solarz, Jerzy Łukaszewicz, Jerzy Sztwiertnia, Jan Kidawa-Błoński, Iwona Siekierzyńska, Ewa Pytka, Maciej Migas, Anna Kazejak, Agnieszka Smoczyńska, Tomasz Szafrański, Łukasz Palkowski, Jose Iglesias Vigil oraz Marek Lechki.

"Złotopolscy", czyli gwiazdor ze Złotopolic i jego rodzina. Pamiętacie 1. odcinek i wszystkich bohaterów? [WIDEO+ZDJĘCIA]Zobacz więcej

W obsadzie "Plebanii" mogliśmy podziwiać m.in. Agnieszkę Włodarczyk, Olgę Kalicką, Macieja Brzoskę, Małgorzatę Teodorską, Karolinę Nolbrzak, Olgierda Łukaszewicza, Łukasza Garlickiego, Dorotę Kamińską, Justynę Schneider, Natalię Lesz, Krystynę Tkacz, Macieja Wilewskiego, Agnieszkę Suchorę, Macieja Damięckiego, Grażynę Marzec, Marka Frąckowiaka, Urszulę Dębską, Joannę Trzepiecińską, Piotra Polka, Bożenę Dykiel, Annę Samusionek, Anetę Zając, Krzysztofa Ibisza, Zofię Czerwińską, Ireneusza Czopa, Jadwigę Gryn, Krystiana Wieczorka, Weronikę Marczuk, Macieja Zakościelnego oraz Andrzeja Hausnera.

"PLEBANIA" - CO WYDARZYŁO SIĘ W 1. ODCINKU?

Na tulczyńskiej plebani odbywają się przygotowania do ślubu Rafała (Andrzej Dąbrowski) i Ewy, która jest wnuczką Józefiny, gospodyni proboszcza. Dziewczyna w asyście matki i krawcowej mierzy suknię ślubną, jej ojciec Zbigniew umawia muzykantów, Józefina piecze weselny tort dla młodych. Panuje atmosfera radosnego wyczekiwania na upragniony ślub. Tylko matka Ewy, Halina, cały czas jest zdenerwowana, martwi się o przyszłość córki. Ewa pociesza ją mówiąc, że na pewno będzie bardzo szczęśliwa z Rafałem.

Do Tulczyna przyjeżdża ksiądz Adam, powołany na stanowisko wikarego w tutejszej parafii. Nie znając nikogo w miasteczku swoje pierwsze kroki kieruje do miejscowego baru "Angelika". Spotyka tam właściciela kawiarni, Janusza Tracz, który jest bezwzględnym biznesmenem i postrachem miejscowych. Dochodzi do bójki między mężczyznami. Bijatykę przerywa dopiero komendant miejscowego posterunku Piotr (Wojciech Dąbrowski).

Kultowy serial nie powróci do TVP [WIDEO+ZDJĘCIA]Zobacz więcej

Policjant zatrzymuje młodego wikarego za zdemolowanie restauracji i zabiera go na posterunek. W odpowiedzi na postawione mu zarzuty Adam pokazuje pismo o przeniesieniu do tulczyńskiej parafii na stanowisko wikarego. Zaskoczony Piotr przeprasza go za całą sytuację i odwozi na plebanię, gdzie przedstawia Adama zgromadzonym w kuchni domownikom. Młody wikary z podbitym w bójce okiem i krwawiącym nosem wygląda tak komicznie, że Ewa natychmiast zaczyna się śmiać, Józefina zaś nie może uwierzyć że Adam to "sługa Boży".

Na plebani niespodziewanie pojawia się Iza (Katarzyna Kwiatkowska). Dziewczyna widzi jak Rafał i Ewa żegnają się czule przed plebanią. Kiedy chłopak odjeżdża, Iza próbuje go zatrzymać, jednak Rafał jest już za daleko. Okazuje się, że Iza przyjechała aby porozmawiać z proboszczem. Jest wyraźnie zmieszana i smutna. Wreszcie wyznaje, że chodzi jej o ślub Rafała i Ewy. Proboszcz mówi, że będzie go udzielał już za dwa dni. Dziewczyna dramatycznie błaga księdza by nie dawał im ślubu. Proboszcz jest zupełnie zaskoczony, pyta o powód. Iza długo milczy, wreszcie wyjawia proboszczowi, że jest w ciąży a ojcem jej dziecka jest Rafał...

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×