„Plebania". Ten serial wypromował wiele gwiazd. Agnieszka Włodarczyk, Wojciech Błach, Krzysztof Ibisz i nie tylko. Kto jeszcze grał w produkcji?

„Plebania" to serial, który przez ponad 11 lat emitowany był na antenie TVP. Był ogromnym hitem, a wielu młodych aktorów, którzy w nim debiutowało, dostało szansę na wielką karierę. Kto wykorzystał swoje pięć minut, a kto przepadł?

Multimedia

"Plebania", czyli serialowy hit sprzed lat

Wszystkie aktorskie drogi wiodą do Tulczyna i Hrubielowa, tak można powiedzieć, patrząc na zacną obsadę, jednego z najbardziej lubianych seriali codziennych Telewizji Polskiej "Plebania", który gościł w domach milionów widzów od 2000 do 2012 roku. Dla wielu młodych adeptów sztuki aktorskiej serial był trampoliną do nowych projektów zawodowych, a przede wszystkim barometrem popularności.

Jagiełło chce mieć dziedzica. Anna Cylejska obraża wysłannika papieża!Zobacz więcej

Telenowela poruszała problemy rodzinne, religijne i społeczne. Kiedy nieoczekiwanie zniknął z ramówki, z całą pewnością zakończyła się pewna epoka. Rytm serialu biegł bowiem zgodnie z kalendarzem, który wyznaczały najważniejsze polskie święta i związane z nimi obrzędy jak: rekolekcje, pasterka, droga krzyżowa, święcenie pokarmów, kolędowanie. Razem z aktorami "Plebanii" widzowie przez lata zasiadali do kolacji wigilijnej, czy śniadania wielkanocnego, kończyli stary rok sylwestrem w restauracji Krystyny (Bernadetta Machała-Krzemińska), zaczynali Nowy Rok mszą, którą sprawował ksiądz Antonii (Włodzimierz Matuszak), a noworoczny rodzinny obiad przygotowywała gospodyni na plebanii, babcia Józia (Katarzyna Łaniewska).

Zobaczcie jak wyglądali kiedyś ukochani bohaterowie. Uwielbiamy ich od prawie dwóch dekad. Niektórzy są nie do poznania!Zobacz więcej

Na przestrzeni lat wielu bohaterów wyjeżdżało z Tulczyna, a po latach wracali na łono rodziny. Towarzyszyły im zaręczyny, śluby, rozwody, narodziny, chrzciny i pogrzeby. Na kartkach scenariusza toczyła się odwieczna walka dobra ze złem, dokonywały się przemiany i rehabilitacje bohaterów. Nie brakowało też zatwardziałych czarnych charakterów.

Małgorzata Pieczyńska na zdjęciach sprzed lat. Dziś ma 62 lata i wciąż olśniewaZobacz więcej

"Plebania" obsada. Kto grał w serialu TVP?

Poza wspomnianym Waldemarem Matuszakiem oraz nieżyjącą już Katarzyną Łaniewską częścią tej dwunastoletniej, telewizyjnej historii byli m.in.: Stanisław Górka, Ewa Kuryło, Sylwia Wysocka, Dariusz Kowalski, Janusz Michałowski, Agnieszka Włodarczyk, Patrycja Szczepanowska, Maciej Wilewski, Maciej Damięcki, Karolina Nolbrzak, Adam Bauman, Stanisław Jaskułka, Wojciech Błach, Karolina Muszalak, Wojciech Dąbrowski, Jerzy Rogalski, Marcin Janos Krawczyk, Małgorzata Teodorska. Krystian Wieczorek, Katarzyna Galica, Aleksandra Woźniak, Małgorzata Potocka, Anna Milewska, Maciej Brzoska, Aleksandra Kisio, Natalia Lesz, Dorota Kamińska, Olgierd Łukaszewicz, Łukasz Garlicki, Grażyna Marzec, czy Krzysztof Ibisz.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
 • mmm (gość)

  Co to za seriale?

  26.11.2021 14:05
 • wali grucha z osp qwyyzcv (gość)

  Nie znam żadnej.

  26.11.2021 14:04
 • SUPERMEN (gość)

  Jak tylko po mafia dorwała się do koryta zlikwidowała ten serial bo grało w nim sporo aktorów popierających PiS a sam tytułowy ksiądz to zwolennik po mafii wyjątkowa dziadowizna.

  18.11.2021 23:15
 • SUPERMEN (gość)

  Jak tylko po mafia dorwała się do koryta zlikwidowała ten serial bo grało w nim sporo aktorów popierających PiS a sam tytułowy ksiądz to zwolennik po mafii wyjątkowa dziadowizna.

  18.11.2021 23:15
 • Widz (gość)

  Mój ulubiony serial. Brakuje go w telewizji. Był wyjątkowy i orginalny.

  17.11.2021 13:55
 • Jagoda (gość)

  Plebania powinna wrocic.

  17.11.2021 12:24
 • Leslaw (gość)

  Byłoby miło jakby wrócił...

  17.11.2021 09:30

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×