"Płynące wieżowce". Kontrowersyjny film Tomasza Wasilewskiego w TVP2

Już w najbliższy czwartek o godz. 22.45 na antenie TVP2 w paśmie "Kocham Kino" zostanie wyemitowany film Tomasza Wasilewskiego „Płynące wieżowce”. Film, który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych, w Polsce wciąż uważany jest za temat szokujący i propagujący gorszące treści. Prawicowe media atakują TVP 2 twierdząc, że stacja mija się z edukacyjną misją mediów publicznych. Jak jest naprawdę?

Multimedia

Płynące wieżowce

Film opowiada historię Kuby (Mateusz Banasiuk), który mieszka razem z matką (Katarzyna Herman) i swoją dziewczyną Sylwią (Marta Nieradkiewicz). Chłopak trenuje pływanie – jest świetnie zapowiadającym się sportowcem. Pozornie poukładane życie Kuby i jego bliskich komplikuje się, gdy na imprezie poznaje Michała (Bartosz Gelner). Ich wzajemna fascynacja nieoczekiwanie przeradza się w uczucie. Miłość Sylwii do Kuby zostaje wystawiona na ciężką próbę.

- Zależało mi, aby stworzyć wiarygodny psychologicznie i socjologicznie wizerunek postaci. [...] ideą, która od początku towarzyszyła mi w pracy nad scenariuszem „Płynących wieżowców”: stworzyć film o ludziach i dla ludzi, czytelny w swym etycznym przekazie, ale i odważnie mówiący o ludzkiej kondycji. - mówi twórca filmu, Tomasz Wasilewski. Jego obraz został doceniony przez wielu filmowych krytyków. - To kino na europejskim poziomie – pisał Christian Poccard. Ewidentnie coś drgnęło w polskiej kinematografii, powstają obrazy odważne, szczere, osobiste, a przy tym rozumiane przez międzynarodową widownię.

Polskie kontrowersje

Prawicowe media atakują TVP 2 twierdząc, że stacja mija się z edukacyjną misją mediów publicznych. Jak jest naprawdę? - Jako nadawca publiczny chcemy dać wszystkim widzom możliwość obejrzenia tego tytułu i wyrobienia sobie opinii na jego temat, co jest zgodne z ustawową definicją misji publicznej -usłyszeliśmy w TVP. - Za prezentacją „Płynących wieżowców” na antenie TVP2 przemawia lista nagród, jakie film zdążył zgromadzić oraz fakt, że premiera kinowa wywołała dyskusję wokół filmu. - dodaje TVP.

Telewizja Polska chce dostarczać różnorodnych audycji kierowanych do różnych grup odbiorców. Jak powiedział kiedyś Krzysztof Cugowski, "Bądźmy szczerzy. Związki homoseksualne funkcjonują w naszym społeczeństwie, są faktem. Nie uciekniemy od tego zjawiska, zamykając oczy i milcząc". Emisja filmu Tomasza Wasilewskiego, w paśmie "Kocham kino" powinna być zatem odbierana jako chęć podjęcia dyskusji w każdym temacie, a nie tak jak twierdzą niektóre media okazją do propagowania gorszących treści.

Warto zobaczyć ten film, choćby dla świetnych kreacji aktorów młodego pokolenia - Mateusza Banasiuka, Bartosza Gelnera czy Marty Nieradkiewicz, nagrodzonej na Festiwalu w Gdynii Złotymi Lwami w kategorii najlepsza drugoplanowa rola kobieca.

Komentarze

Skomentuj
  • Narodowy Kapitalista (gość)

    Dla mnie osobiście, wciskanie siłą tolerancji wobec jednostek które w jakimś stopniu odbiegają od biologicznej normy jest odrażające. A tytuł od początku jego usłyszenia, wyjątkowo nie spodobał mi się.

    03.09.2015 18:16
  • opty (gość)

    żenada

    01.09.2015 16:03

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×