Podróż do Indii - film, ocena, opinie, recenzja

David Lean zrealizował "Podróż do Indii" po 14 latach milczenia spowodowanych krytycznymi recenzjami jego poprzedniego filmu "Córka Ryana" (1970). I zachwycił zarówno krytykę, jak i widzów.

NASZA OCENA: WARTO OBEJRZEĆ

Młoda Angielka Adela (Judy Davis) przyjeżdża do Indii, by spotkać się ze swoim narzeczonym Ronnym (Nigel Havers), który pracuje jako sędzia. Towarzyszy jej matka mężczyzny, pani Moore (Peggy Ashcroft). W trakcie podróży po kraju z rozczarowaniem obserwują, jak angielscy kolonizatorzy traktują Hindusów. Poznają także doktora Aziza (Victor Banerjee), indyjskiego lekarza, który jako przewodnik pozwala im lepiej poznać miejscowe obyczaje i fascynującą kulturę.

David Lean zrealizował "Podróż do Indii" po 14 latach milczenia spowodowanych krytycznymi recenzjami jego poprzedniego filmu "Córka Ryana" (1970). I zachwycił zarówno krytykę, jak i widzów. Film dostał aż 11 nominacji do Oscara, w tym trzy dla samego Leana (najlepszy film, reżyseria i montaż). Ostatecznie jednak obraz zdobył tylko dwie statuetki: dla aktorki drugoplanowej (Peggy Ashcroft) i za muzykę (Maurice Jarre). Była to także ostatnia produkcja Davida Leana, który zmarł w 1991 roku.

Piotr Radecki Dramat angielski 1984, reż. David Lean

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×