"Podróż za jeden uśmiech". Jako rozsądny Duduś skradł serca całej Polski. Co dzisiaj słychać u Filipa Łobodzińskiego?

"Podróż za jeden uśmiech" to kultowy serial dla dzieci i młodzieży z lat 70. Filip Łobodziński i Henryk Gołębiewski stworzyli w nim jeden z najbardziej znanych, dziecięcych duetów aktorskich. Serial bawił pokolenia a idealnie dopasowani do siebie bohaterowie zachwycają do dzisiaj.

Multimedia

"Podróż za jeden uśmiech" - Duduś kiedyś i dziś

Filip Łobodziński zasłynął w serialu "Podróż za jeden uśmiech", gdzie jako rozsądny Janusz "Duduś" Fąferski, był przeciwieństwem swojego ciotecznego brata Leopold "Poldka" Banatowicz (Henryk Gołębiewski). Serial powstał w 1971 roku, według powieści pod tym samym tytułem autorstwa Adama Bahdaja. Na podstawie serialu w roku 1972 powstał film pełnometrażowy. Historia opowiada o podróży dwóch chłopców przez Polskę. W wyniku zamieszania gubią oni przeznaczone na podróż pieniądze, jednak nie rezygnują z dalszych przygód, rozpoczynając swoją podróż z Krakowa (w książce z Warszawy) nad morze wszystkimi dostępnymi środkami transportu za tytułowy "jeden uśmiech". Poldek i Duduś często podróżują autostopem poznając przy tym grono ciekawych osobowości. Rozpieszczony i ostrożny Duduś przechodzi prawdziwą, wewnętrzną przemianą w towarzystwie swojego odważnego brata ciotecznego. Podróż kończy się sukcesem gdy obaj chłopcy docierają na Hel cali i zdrowi.

ZOBACZ GALERIĘ

W serialu oprócz dziecięcych aktorów wystąpiła Alina Janowska jako „ciocia Ula”, królowa autostopu, koleżanka ojca Poldka z pracy, jak i również plejada innych aktorów w mniej istotnych rolach. Serial wyreżyserował Stanisław Jędryka, który miał na swoim koncie taki hity jak między innymi: "Wakacje z duchami", "Do przerwy 0:1", czy "Stawiam na Tolka Banana".

Filip Łobodziński - aktor, muzyk, dziennikarz

Serialowy Duduś studiował iberystykę na Uniwersytecie Warszawskim. Na studiach, wraz z Jarosławem Gugałą (polski dziennikarz i prezenter radiowy oraz telewizyjny), założył grupę muzyczną o nazwie Zespół Reprezentacyjny. Na swoim koncie mają kilka płyt wydanych na przestrzeni wielu lat. Filip Łobodziński jest również autorem tekstów piosenek. Napisał hiszpańskie teksty do dwóch piosenek śpiewaczki operowej Małgorzaty Walewskiej z płyty "Mezzo", oraz trzy teksty piosenek z płyty "Ciepło zimno", wokalistki Anny Serafińskiej. Łobodziński jest również autorem wszystkich tekstów z płyty "I na co mi to było?" Justyny Steczkowskiej i Boban i Marko Marković Orkestar.

W 2007 roku wystąpił wraz z Henrykiem Gołębiewskim w teledysku do piosenki "Gdzie są przyjaciele moi" zespołu Yugoton i Maćka Maleńczuka. Odtworzyli tam swoje role z "Podróży za jeden uśmiech".

W roku 2012 współpracował z kanałem Polsat News, a w 2013 na antenie TVN24 zaczął prowadzić wspólnie z Agatą Passent program Xięgarnia.

W 2009, po 30. latach przerwy, powrócił na ekran w krótkometrażowym filmie "Groby".

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • pop (gość)

    Odniosę się do tego : " W wyniku zamieszania gubią oni przeznaczone na podróż pieniądze " . Jeżeli już chce się o czymś pisać to wypadało by to najpierw obejrzeć . Otóż chłopcy nie zgubili tych pieniędzy tylko "w wyniku zamieszania" zostawili je na stole . Nie ładnie panie redaktorze , nie ładnie . Mało rzetelności w wykonywaniu zawodu za co pewnie panu płacą , nic za darmo .

    13.08.2022 14:30

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×