"Podziemna armia" odcinek 2. Kulisy działań Pileckiego w Oświęcimiu i powstanie słynnej "Kotwicy". Co jeszcze pokażą twórcy serialu?

Polska, pierwszy kraj zaatakowany przez nazistowskie Niemcy, w trakcie II wojny światowej nie poddała się i walczyła z okupantem, tworząc podziemne struktury, w tym Armię Krajową – największą w Europie, choć mało rozpoznawalną formację ruchu oporu. Dzięki wykorzystaniu bogatych materiałów archiwalnych i wypowiedzi znanych historyków, czteroodcinkowy serial „Podziemna armia” stanowi wyczerpującą opowieść o tym, jak Polskie Państwo Podziemne podjęło walkę z okupantem.

Multimedia

"Podziemna armia" odcinek 2 - w poniedziałek, 8.08.2022, o godzinie 22:00, na Polsat Viasat History

W 2. odcinku widzowie będą mogli poznać między innymi: kulisy działań kpt. Pileckiego w Oświęcimiu, powstania słynnej „Kotwicy” oraz działań wywiadowczych polskiego podziemia.

Od pierwszych dni okupacji Niemcy wprowadzają morderczy terror. Zabijanie ludności cywilnej staje się powszechne. Niemcy realizują plan likwidacji polskich elit, w ramach akcji „Inteligencja” ginie wiele tysięcy Polaków. Wiosną 1940 roku na terenach zaanektowanych przez Sowietów specjalni agenci polityczni NKWD mordują około 22 tysięcy obywateli polskich. Sowieci deportują też ogromną liczbę Polaków do więzień i obozów pracy w najbardziej odległych rejonach Rosji. W maju 1940 roku Brytyjczycy i ich sojusznicy zostają wypędzeni z Francji przez siły niemieckie, sytuacja staje się krytyczna - Niemcy podbijają całą Europę.

Członek polskiego podziemia kpt. Witold Pilecki infiltruje obóz w Oświęcimiu, gdzie tworzy podziemną siatkę i zbiera dowody zbrodni. W roku 1943, po prawie 3 latach spędzonych w obozie, Pilecki organizuje ucieczkę i przygotowuje pierwszy w historii raport o ludobójstwie Żydów i innych narodów.

Seria dokumentalna o polskim ruchu oporu. Premiera w rocznicę wybuchu Powstania WarszawskiegoZobacz więcej

Rozpoczyna się nowa faza walki podziemnej, polskie podziemie prowadzi wojnę propagandową. Wydaje podziemną prasę, książki, prowadzi tajną edukację i tworzy symbol ruchu oporu – „Kotwicę”. Tymczasem w komunikacji konspiracyjnej wykorzystywana jest polska radiostacja. Informacji dostarcza polski wywiad wojskowy - jeden z najlepszych w czasie II wojny światowej. Rozwija się sieć kurierów międzynarodowych, przewożących do Londynu informacje niejawne dla rządu RP na uchodźstwie. Alianci potrzebują kluczowych informacji o niemieckich bombach i rakietach balistycznych, które zagrażają Londynowi, polski wywiad pomaga ukraść schematy i części broni, które mogą pomóc namierzyć, gdzie są produkowane. W rezultacie w nocy z 17 na 18 sierpnia 1943 roku 600 brytyjskich bombowców zaatakowało zakłady produkcyjne V1 i V2 w Penemunde.

Niemcy intensyfikują terror za pomocą oddziału tajnej policji Gestapo i utworzenia więzienia na Pawiaku w Warszawie. W murach kompleksu więziennego przetrzymują i torturują około 100 tysięcy osób. Siatka konspiracyjna działa również na terenie więzienia. Przy pomocy personelu medycznego pracującego dla podziemnej armii przeprowadzona zostaje jedna z najbardziej spektakularnych akcji - Stanisławowi Miedzy-Tomaszewskiemu udaje się brawurowa ucieczka z Pawiaka.

Zobacz galerię

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×