"Podziemna armia" odcinek 3. Poznajcie kulisy działań likwidatorów z Państwa Podziemnego! Jak działały podziemne sądy?

Przed nami 3. odcinek dokumentalnej serii pt. "Podziemna armia". Tym razem będziecie mieli okazję poznać kulisy działań likwidatorów z Państwa Podziemnego! Jak działały podziemne sądy? Tego dowiecie się z serialu "Podziemna armia"!

Multimedia

"Podziemna armia" odcinek 3 - w poniedziałek, 15.08.2022, o godzinie 22:00, na Polsat Viasat History

W 3. odcinku widzowie będą mogli poznać między innymi: kulisy działań likwidatorów z Państwa Podziemnego oraz funkcjonowania podziemnych sądów, planowania i dokonywania akcji dywersyjnych, a także historię utworzenia oddziałów specjalnych, czyli Cichociemnych.

Jest rok 1941 i Niemcy kontynuują podbój Europy. W Polsce zaczynają działać podziemne sądy, które mają zwalczać kolaborację i dbać o bezpieczeństwo Państwa Podziemnego. Ich działalność pomogła zapobiec współpracy z okupantem na dużą skalę, rozpatrzono około pięć tysięcy spraw i wydano ponad trzy tysiące wyroków śmierci. Polskie Państwo Podziemne wydaje także wyroki przeciwko wysokim urzędnikom niemieckim, sądzonym za zbrodnie wojenne – najsłynniejszym z nich jest likwidacja jednego z katów niemieckiej machiny terroru, generała Franza Kutschery. Jest to szok dla Niemców, którzy w odwecie nakładają na Polaków najwyższą karę finansową w historii II wojny światowej.

Kulisy działań Pileckiego w Oświęcimiu i powstanie słynnej "Kotwicy". Co jeszcze pokażą twórcy serialu?Zobacz więcej

Armia podziemna stosuje wyrafinowany sabotaż, realizując akcje dywersyjne, w tym „operację Wieniec” – atak na niemieckie transporty kolejowe w październiku 1942 roku. Natomiast w Warszawie w sierpniu 1943 roku ma miejsce „akcja Góral” – atak na konwój przewożący pieniądze z najważniejszego banku Generalnego Gubernatorstwa. Armia podziemna w zaledwie dwie minuty kradnie ponad 106 milionów złotych. Dziś to równowartość ponad trzech miliardów złotych. To przykłady jednych z tysięcy takich akcji.

Przyjaźń, zaufanie i chęć ryzykowania życia dla przyjaciół i rodziny leżą u podstaw ruchu oporu. Kiedy jeden z dowódców młodego pokolenia, Jan Bytnar „Rudy” zostaje aresztowany i przesłuchiwany przez Gestapo, rozpoczyna się akcja odbicia go z transportu więziennego – „akcja pod Arsenałem” jest jedną z najsłynniejszych operacji Polskiego Państwa Podziemnego. Polski ruch oporu tworzy także oddziały specjalne – Cichociemni to polscy komandosi szkoleni w Wielkiej Brytanii. Przeszkolonych jest około 600 Cichociemnych, z których ponad 300 przylatuje do Polski i staje się elitą polskiego podziemia. Odgrywają znaczącą rolę w sabotażu i akcjach armii podziemnej przeciwko okupantowi, a jedna z najbardziej znanych operacji przeprowadzona zostaje w więzieniu w Pińsku, skąd uwolnieni zostają żołnierze Armii Krajowej. Tradycja Cichociemnych jest kontynuowana przez polskie jednostki specjalne GROM.

Zobacz galerię

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×