"Podziemna armia" odcinek 3. Poznajcie kulisy działań likwidatorów z Państwa Podziemnego! Jak działały podziemne sądy?

Krzysztof Połaski
Krzysztof Połaski
fot. materiały prasowe Polsat Viasat History
fot. materiały prasowe Polsat Viasat History
Przed nami 3. odcinek dokumentalnej serii pt. "Podziemna armia". Tym razem będziecie mieli okazję poznać kulisy działań likwidatorów z Państwa Podziemnego! Jak działały podziemne sądy? Tego dowiecie się z serialu "Podziemna armia"!

"Podziemna armia" odcinek 3 - w poniedziałek, 15.08.2022, o godzinie 22:00, na Polsat Viasat History

"Podziemna armia" odcinek 3

W 3. odcinku widzowie będą mogli poznać między innymi: kulisy działań likwidatorów z Państwa Podziemnego oraz funkcjonowania podziemnych sądów, planowania i dokonywania akcji dywersyjnych, a także historię utworzenia oddziałów specjalnych, czyli Cichociemnych.

Jest rok 1941 i Niemcy kontynuują podbój Europy. W Polsce zaczynają działać podziemne sądy, które mają zwalczać kolaborację i dbać o bezpieczeństwo Państwa Podziemnego. Ich działalność pomogła zapobiec współpracy z okupantem na dużą skalę, rozpatrzono około pięć tysięcy spraw i wydano ponad trzy tysiące wyroków śmierci. Polskie Państwo Podziemne wydaje także wyroki przeciwko wysokim urzędnikom niemieckim, sądzonym za zbrodnie wojenne – najsłynniejszym z nich jest likwidacja jednego z katów niemieckiej machiny terroru, generała Franza Kutschery. Jest to szok dla Niemców, którzy w odwecie nakładają na Polaków najwyższą karę finansową w historii II wojny światowej.

Armia podziemna stosuje wyrafinowany sabotaż, realizując akcje dywersyjne, w tym „operację Wieniec” – atak na niemieckie transporty kolejowe w październiku 1942 roku. Natomiast w Warszawie w sierpniu 1943 roku ma miejsce „akcja Góral” – atak na konwój przewożący pieniądze z najważniejszego banku Generalnego Gubernatorstwa. Armia podziemna w zaledwie dwie minuty kradnie ponad 106 milionów złotych. Dziś to równowartość ponad trzech miliardów złotych. To przykłady jednych z tysięcy takich akcji.

Przyjaźń, zaufanie i chęć ryzykowania życia dla przyjaciół i rodziny leżą u podstaw ruchu oporu. Kiedy jeden z dowódców młodego pokolenia, Jan Bytnar „Rudy” zostaje aresztowany i przesłuchiwany przez Gestapo, rozpoczyna się akcja odbicia go z transportu więziennego – „akcja pod Arsenałem” jest jedną z najsłynniejszych operacji Polskiego Państwa Podziemnego. Polski ruch oporu tworzy także oddziały specjalne – Cichociemni to polscy komandosi szkoleni w Wielkiej Brytanii. Przeszkolonych jest około 600 Cichociemnych, z których ponad 300 przylatuje do Polski i staje się elitą polskiego podziemia. Odgrywają znaczącą rolę w sabotażu i akcjach armii podziemnej przeciwko okupantowi, a jedna z najbardziej znanych operacji przeprowadzona zostaje w więzieniu w Pińsku, skąd uwolnieni zostają żołnierze Armii Krajowej. Tradycja Cichociemnych jest kontynuowana przez polskie jednostki specjalne GROM.

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn