"Podziemna armia" odcinek 4. Jak wyglądały przygotowania do Powstania Warszawskiego?

Krzysztof Połaski
Krzysztof Połaski
fot. materiały prasowe Polsat Viasat History
fot. materiały prasowe Polsat Viasat History
Polska, pierwszy kraj zaatakowany przez nazistowskie Niemcy, w trakcie II wojny światowej nie poddała się i walczyła z okupantem, tworząc podziemne struktury, w tym Armię Krajową – największą w Europie, choć mało rozpoznawalną formację ruchu oporu. Dzięki wykorzystaniu bogatych materiałów archiwalnych i wypowiedzi znanych historyków, czteroodcinkowy serial „Podziemna armia” stanowi wyczerpującą opowieść o tym, jak Polskie Państwo Podziemne podjęło walkę z okupantem.

"Podziemna armia" odcinek 4 - w poniedziałek, 22.08.2022, o godzinie 22:00, na Polsat Viasat History

"Podziemna armia" odcinek 4

W 4. i zarazem ostatnim odcinku widzowie będą mogli poznać między innymi: kulisy przygotowania do największego powstania w historii II wojny światowej – Powstania Warszawskiego oraz jego przebieg. W odcinku zostanie także przedstawiona droga do polskiej niepodległości i to w jaki sposób Polskie Państwo Podziemne mogło wpłynąć na powojenne losy Europy.

Polska jest od pięciu lat okupowana przez nazistowskie Niemcy, a Polacy przygotowują się do największego powstania w historii II wojny światowej. Gdy Sowieci zbliżają się do centralnej Polski, przybywa posłaniec Jan Nowak-Jeziorański – znany jako „Kurier z Warszawy” i jeden z ostatnich Cichociemnych, wysłany przez polskie dowództwo w Londynie. Informuje dowódców, że alianci nie wyzwolą Polski, ale pozostawią ją Stalinowi, więc armia podziemna musi działać szybko, aby odbić Warszawę z rąk nazistów, zanim siły sowieckie przejmą kontrolę. Dowództwo wydaje rozkaz: Warszawa będzie walczyć o godzinie „W”.

Polacy zaczynają budować barykady i przygotowują broń. W pierwszych czterech dniach walk armia podziemna odbiera Niemcom centrum miasta, a jedną z najcięższych bitew jest zdobycie budynku PAST-y. Powstańcy przejmują piętro po piętrze stosując taktykę walki w pomieszczeniach, którą do dziś stosują najlepsze jednostki wojskowe na świecie. Dla państwa podziemnego pracuje także młodzież – jako pielęgniarki, kurierzy i łącznicy. Związek Harcerstwa Polskiego również działa w podziemiu, w tym czasie niezwykle skuteczna jest poczta harcerska, która w czasie powstania doręcza prawie 200 tysięcy listów i paczek. Ale jest to ryzykowna praca, wielu ginie z rąk snajperów.

Walka z okupantem jest wyczerpująca. Stalin wstrzymuje ofensywę, a jego armia czeka po drugiej stronie rzeki. Tymczasem alianci pomagają powstańcom zrzutami powietrznymi, dostarczając broń i zaopatrzenie, ale straty są zbyt wielkie, a pomoc niewystarczająca. Hitler zleca Himmlerowi stłumienie Powstania Warszawskiego, co prowadzi do „rzezi Woli” i śmierci dziesiątek tysięcy cywilów. Powstania nie można kontynuować, po 63 dniach walk gen. Tadeusz Komorowski podpisuje akt kapitulacji miasta. Sowieci wkraczają do zniszczonego miasta, a Armia Krajowa zostaje rozwiązana.

Świat świętuje, gdy Niemcy podpisują 8 maja bezwarunkową kapitulację kończącą II wojnę światową. Ale to nie koniec walki dla Polaków, ponieważ Sowieci wprowadzają swój komunistyczny terror, a polityczne przejęcie Polski oznacza, że jedna dyktatura zastąpi drugą. Dowództwo armii podziemnej zostaje aresztowane i rozpoczyna się kolejna walka o wolność. Działacze opozycji organizują ogólnopolski ruch, czerpiący bezpośrednio z tradycji Polskiego Państwa Podziemnego. Po wielu latach „Solidarność” przynosi wolność Polakom, rozpoczynając upadek całego bloku wschodniego i Związku Radzieckiego.

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn