"Podziemna armia". Seria dokumentalna o polskim ruchu oporu. Premiera w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Polska, pierwszy kraj zaatakowany przez nazistowskie Niemcy, w trakcie II wojny światowej nie poddała się i walczyła z okupantem, tworząc podziemne struktury, w tym Armię Krajową – największą w Europie, choć mało rozpoznawalną formację ruchu oporu. Sprawdźcie szczegóły serii dokumentalnej "Podziemna armia".

Multimedia

"Podziemna armia" - premiera w poniedziałek, 1.08.2022, o godzinie 22:00, na Polsat Viasat History

1 sierpnia o 22:00 na antenie Polsat Viasat History będzie miała miejsce premiera nowej, czteroodcinkowej serii dokumentalnej „Podziemna Armia”. Data premiery nie jest przypadkowa – Polsat Viasat History chce w ten sposób uczcić rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Dzięki wykorzystaniu bogatych materiałów archiwalnych i wypowiedzi znanych historyków, program stanowi wyczerpującą opowieść o tym, jak Polskie Państwo Podziemne podjęło walkę z okupantem i zmieniło bieg II wojny światowej. Program upamiętnia również 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej w Polsce 14 lutego 1942 roku. Wtedy oficjalnie zaczęła funkcjonować nazwa „Armia Krajowa” – będąca symbolem obejmującym niemal całokształt wysiłku zbrojnego polskiej konspiracji. Podziemna armia była jedną z najliczniejszych podziemnych formacji bojowych w okupowanej Europie. Dane dotyczące jej liczebności są różne. Wedle niektórych źródeł, w momencie maksymalnej zdolności bojowej w lecie 1944 roku siły AK liczyły około 390 tysięcy osób.

Adaptacja klasycznej powieści Agathy Christie z gwiazdorską obsadą! Premiera na Epic DramaZobacz więcej

Największą operacją militarną Armii Krajowej była akcja „Burza" i w jej ramach Powstanie Warszawskie. Premiera dokumentu odbędzie się właśnie w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, jednego z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Cztery godzinne odcinki serii to niesamowita historia Polskiego Państwa Podziemnego – największej organizacji partyzanckiej walczącej z nazistami w okupowanej Europie. Dzięki imponującym rekonstrukcjom, zrealizowany w Polsce dokument ukazuje kluczową rolę, jaką odegrało Państwo Podziemne w zbieraniu informacji wywiadowczych, komunikacji z aliantami i rozbijaniu niemieckiej machiny wojennej.

Program ilustrowany jest archiwalnymi materiałami filmowymi, wykorzystuje również spisane i nagrane relacje świadków ówczesnych wydarzeń oraz rekonstrukcje, które współgrają ze sobą ożywiając tę niesamowitą historię.

Profesor Bettany Hughes prowadzi śledztwa dotyczące największych tajemnic starożytnego świata!Zobacz więcej

Wśród ekspertów pojawiających się w serii znaleźli się między innymi: Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, profesor Rafał Wnuk (Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk), pułkownik Piotr Gąstał, były dowódca Jednostki Wojskowej GROM, oraz historycy, biografowie i komentatorzy polityczni, m.in. Alexandra Richie, Jochen Böhler i Roger Moorhouse.

Zobacz galerię

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×