"Pokot". Olga Tokarczuk laureatką literackiej Nagrody Nobla. Które książki pisarki zostały zekranizowane?

Olga Tokarczuk - autorka powieści, na podstawie której powstał film Agnieszki Holland i Kasi Adamik, pt. "Pokot" - otrzymała literacką Nagrodę Nobla! Które jej książki zostały zekranizowane?

Multimedia

Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla!

Dobra nowina przyszła do Polski ze Sztokholmu - Akademia Szwedzka przyznała literacką Nagrodę Nobla Oldze Tokarczuk. W uzasadnieniu czytamy, że Polka otrzymała wyróżnienie za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia". Drugim laureatem został austriacki pisarz, Peter Handke.

"Pokot" polskim kandydatem do Oscara! Jak to komentuje Agnieszka Holland? [ZDJĘCIA]Zobacz więcej

Olga Tokarczuk napisała m.in. "Prowadź swój pług przez kości umarłych" - powieść wydaną w 2009 r., która była nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2010. Na jej podstawie powstał film "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik. Był on polskim kandydatem do Oscara 2018. Obraz miał swoją światową premierę na 67. MFF w Berlinie, gdzie zaprezentowano go w konkursie głównym. Jury wyróżniło go Nagrodą im. Alfreda Bauera za innowacyjność.

Powieść opowiada o serii tajemniczych morderstw, dokonywanych na członkach lokalnej społeczności, we wsi położonej na skraju Kotliny Kłodzkiej. Główna bohaterka to emerytowana nauczycielka, zajmująca się astrologią i tłumaczeniem utworów Williama Blake’a Janina Duszejko. Twierdzi, że za zbrodnie odpowiedzialne są zwierzęta, które mszczą się w ten sposób na swoich oprawcach.

Borys Szyc komentuje decyzję polskiej komisji oscarowej! [WIDEO+ZDJĘCIA]Zobacz więcej

Laureatka Nagrody Nobla to nie tylko pisarka, ale też autorka scenariuszy, poetka i psycholog. Jest zdobywczynią The Man Booker International Prize 2018 za powieść "Bieguni" oraz dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej Nike za powieści: "Bieguni" (2008) i "Księgi Jakubowe" (2015). Kilkurotnie na podstawie jej książek realizowane były sztuki dla Teatru Telewizji. Poza "Pokotem", powstały jeszcze dwie ekranizacje jej opowiadań: "Żurek" w reżyserii Ryszarda Brylskiego (2003 r.) oraz "Aria Diva" w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej (2007), na podstawie "Ariadna na Naksos".

Zobacz galerię

Źródło: Agencja TVN/x-news

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×