media-press.tv
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze
[6/10]

Polskie aktorki starszego pokolenia. Te nazwiska musi znać każdy z nas. Dla których z tych sław wiek to tylko liczba?

Maria Janina Komorowska-Tyszkiewicz, znana jako Maja Komorowska (ur. 23 grudnia 1937 w Warszawie) – polska aktorka teatralna i filmowa. dwukrotnie otrzymała nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za role w filmach "Bilans kwartalny" (1975) i "Cwał "(1996). Jest profesorem sztuk teatralnych (1991), profesorem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

W zeszłym roku (2020) Maja otrzymała nagrodę "Orła" za Osiągnięcia Życia.

Maja Komorowska to jedna z najwybitniejszych polskich aktorek, doceniana przez reżyserów i uwielbiana przez widzów. Zaczynała w teatrze Jerzego Grotowskiego najpierw w Opolu, następnie we Wrocławiu. W filmie wykreowała niezapomniane role w obrazach Krzysztofa Zanussiego m.in. w: „Życiu rodzinnym”, „Za ścianą”, „Bilansie kwartalnym”, „Stanie posiadania” czy „Cwale”, za które była wielokrotnie nagradzana w Polsce i za granicą. Grała również w filmach reżyserowanych przez Andrzeja Wajdę („Wesele”, „Katyń”), Tadeusza Konwickiego („Jak daleko stąd, jak blisko”, „Lawa”) w głośnym „Dekalogu I”

Krzysztofa Kieślowskiego czy filmie „Popiełuszko. Wolność jest w nas” Rafała Wieczyńskiego. W stanie wojennym zaangażowana w pomoc rodzinom internowanych, niosła im realne wsparcie.

[6/10] Polskie aktorki starszego pokolenia. Te nazwiska musi znać każdy z nas. Dla których z tych sław wiek to tylko liczba?


×