Polskie filmy nagrodzone na międzynarodowych festiwalach. Oscary, Złote Globy i inne nagrody, które powędrowały do Polski

Polskie filmy nagrodzone za granicą! Sprawdźcie koniecznie naszą nową galerię, w której znajdziecie 20 polskich produkcji, które zostały uhonorowane na najważniejszych festiwalach filmowych z całego świata.

Multimedia

Przez ostanie kilkadziesiąt lat polskie kino wyrobiło sobie bardzo dobrą renomę. Takie nazwiska jak Polański, Wajda, Pawlikowski czy Holland są znane i cenione na całym świecie. Nic więc dziwnego, że polskie produkcje często nagradzane są na międzynarodowych festiwalach.

Najlepsze filmy Stevena Spielberga! Oto 10 dzieł mistrza, które zmieniły kinematografię!Zobacz więcej

Najstarszą imprezą filmową na świecie jest Festiwal w Wenecji, którego pierwsza edycja odbyła się już w 1932 roku na zlecenie hrabiego Giuseppe Volpiego. Polskie produkcje regularnie otrzymują nominacje do głównej nagrody, a kilka z nich, m.in. "Rok spokojnego słońca" i "Essential Killing", wyjechało stamtąd ze statuetkami.

Polskie filmy regularnie otrzymują także nominacje do tak prestiżowych nagród jak Złota Palma z Cannes czy Europejska Nagroda Filmowa. W 2015 roku udało nam się jednak po raz pierwszy zdobyć najważniejszą nagrodę filmową na świecie. "Ida" została nagrodzona Oscarem w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny.

Mali aktorzy potrafią zawstydzić największych profesjonalistów! Oto najlepsze polskie role dziecięceZobacz więcej

W naszej galerii znajdziecie 20 filmów, które otrzymały nagrody na najbardziej prestiżowych festiwalach na świecie i zostały wyprodukowane lub współprodukowane w Polsce. W zestawieniu zostały uwzględnione wyłącznie kategorie filmowe, a nie wyróżnienia dla scenarzystów, reżyserów, aktorów itp.

Część z tych filmów to nieśmiertelne hity, inne zostały już nieco zapomniane, w dużej mierze niesłusznie. Sprawdźcie koniecznie, czy widzieliście już wszystkie z nich!

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×