Polskie filmy science fiction. Najlepsze polskie produkcje sci-fi [GALERIA]

Krzysztof Połaski
Krzysztof Połaski
„Na srebrnym globie” (1987) – reż. Andrzej ŻuławskiMała grupka badaczy kosmosu opuszcza Ziemię w poszukiwaniu wolności i szczęścia, lądując na obcej planecie, gdzie chcą zacząć budowę nowej cywilizacji. Niedługo później badacze umierają, a ich potomkowie powracają do prymitywnej kultury, wymyślają nowe mity i nowego Boga.Gdy władze komunistyczne pozwoliły Andrzejowi Żuławskiemu na powrót do kraju (gdy jego  „Najważniejsze to kochać” okazało się wielkim sukcesem we Francji), reżyser postanowił na wielki ekran przenieść powieść swojego ojca Jerzego, pt. „Trylogia księżycowa”. Tyle, że ponownie twórca nie miał łatwo i musiał zderzyć się z realiami – zdjęcia do filmu powstawały w latach 1976-1977, jednak produkcja została wstrzymana przez komunistyczne władze. Decyzją ówczesnego Wiceministra ds. Kultury i Sztuki - Podsekretarza Stanu ds. Kinematografii zdjęcia zostały przerwane wiosną 1977 roku, a dekoracje, kostiumy i rekwizyty zniszczone. Na szczęście ludzie z ekipy filmowej część kostiumów i dekoracji postanowili zachować u siebie i tak w 1986 roku można było na nowo zasiąść do projektu, który swoją kinową premierę miał dopiero w 1988 roku. Zdjęcia do filmu realizowano w Polsce, w Gruzji, w Mongolii oraz na Ukrainie. Film z ogromną historią. W 1979 roku dyrektor festiwalu w Cannes chciał go w niedokończonej wersji zaprezentować na imprezie, jednak władze PRL nie zgodziły się na wywiezienie taśm z kraju. Produkcja obowiązkowa. W rolach głównych m.in. Andrzej Seweryn, Jerzy Trela, Iwona Bielska, Jerzy Grałek oraz Jan Frycz.fot. kadr z youtube.com
„Na srebrnym globie” (1987) – reż. Andrzej ŻuławskiMała grupka badaczy kosmosu opuszcza Ziemię w poszukiwaniu wolności i szczęścia, lądując na obcej planecie, gdzie chcą zacząć budowę nowej cywilizacji. Niedługo później badacze umierają, a ich potomkowie powracają do prymitywnej kultury, wymyślają nowe mity i nowego Boga.Gdy władze komunistyczne pozwoliły Andrzejowi Żuławskiemu na powrót do kraju (gdy jego „Najważniejsze to kochać” okazało się wielkim sukcesem we Francji), reżyser postanowił na wielki ekran przenieść powieść swojego ojca Jerzego, pt. „Trylogia księżycowa”. Tyle, że ponownie twórca nie miał łatwo i musiał zderzyć się z realiami – zdjęcia do filmu powstawały w latach 1976-1977, jednak produkcja została wstrzymana przez komunistyczne władze. Decyzją ówczesnego Wiceministra ds. Kultury i Sztuki - Podsekretarza Stanu ds. Kinematografii zdjęcia zostały przerwane wiosną 1977 roku, a dekoracje, kostiumy i rekwizyty zniszczone. Na szczęście ludzie z ekipy filmowej część kostiumów i dekoracji postanowili zachować u siebie i tak w 1986 roku można było na nowo zasiąść do projektu, który swoją kinową premierę miał dopiero w 1988 roku. Zdjęcia do filmu realizowano w Polsce, w Gruzji, w Mongolii oraz na Ukrainie. Film z ogromną historią. W 1979 roku dyrektor festiwalu w Cannes chciał go w niedokończonej wersji zaprezentować na imprezie, jednak władze PRL nie zgodziły się na wywiezienie taśm z kraju. Produkcja obowiązkowa. W rolach głównych m.in. Andrzej Seweryn, Jerzy Trela, Iwona Bielska, Jerzy Grałek oraz Jan Frycz.fot. kadr z youtube.com
Jeżeli mielibyście wymienić chociaż jeden polski film science fiction, to co jako pierwsze przyszłoby Wam do głowy? Jesteśmy przekonani, że zapewne byłaby to kultowa „Seksmisja”. Tyle, że na dziele Juliusza Machulskiego polskie kino sci-fi się nie kończy. Zaskoczeni? Dlatego sprawdźcie nasze zestawienie najlepszych polskich filmów science fiction!

CZYTAJ TAKŻE:
Polskie horrory. TOP20 polskich filmów na Halloween [GALERIA]

Jak sami zauważycie, większość pozycji z naszego zestawienia to filmy nakręcone w PRL-u – w latach 60., 70. i 80. ubiegłego wieku. To przykre, że choć dzisiaj dysponujemy nieporównywalnie większymi możliwościami technicznymi, to wyobraźnia polskich filmowców jest jakby bardziej ograniczona do tematów bieżących. Szkoda, bo dawniej twórcy robiąc filmy, których akcja rozgrywała się w przyszłości, tak naprawdę opowiadali o teraźniejszości, więc czemu dzisiaj się tak ograniczamy? Czyżby jedyną nadzieją na zmianę był Tomasz Bagiński?

Sprawdźcie nasze zestawienie najlepszych polskich filmów science fiction! Który z tych filmów Wam się najbardziej podobał? Może czegoś brakuje na liście?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn