fot. kadr z filmu
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze
[3/24]

Polskie horrory. Najlepsze i najciekawsze polskie filmy na Halloween [GALERIA]

"Diabeł" (1972) - reż. Andrzej Żuławski

Prawdopodobnie jeden z najbardziej kontrowersyjnych polskich filmów, będący kwintesencją kina Andrzeja Żuławskiego. Obraz przesączony erotyzmem oraz przemocą, igrający nie tylko z religią, ale przede wszystkim z ówczesną władzą. Nic więc dziwnego, że komunistyczne władze wyrzuciły Żuławskiego z Polski, który wyemigrował do Francji, a cenzura wysłała "Diabła" na półki na wiele lat, przez co dzieło swojej premiery doczekało się dopiero w 1988 roku! "Diabeł" został oficjalnie ocenzurowany z powodu okrucieństwa i zbyt śmiałych scen erotycznych, jednak prawdziwym powodem było zbytnie polityczne zaangażowanie produkcji.

Niezwykle klimatyczny, pełen mroku i niepokoju obraz, z Leszkiem Teleszyńskim w roli głównej oraz Wojciechem Pszoniakiem jako tytułowym diabłem. Do tego piękne Małgorzata Braunek i Monika Niemczyk. Czy można chcieć czegoś więcej?

Akcja "Diabła" rozgrywa się na początku 1793 roku, gdy do Wielkopolski wkroczyły wojska pruskie. Nieznajomy (Pszoniak) wyprowadza z więziennego klasztoru młodego szlachcica Jakuba (Teleszyński) wraz z zakonnicą. Jakub wraca w rodzinne strony, co tylko potęguje w nim opętanie.

[3/24] Polskie horrory. Najlepsze i najciekawsze polskie filmy na Halloween [GALERIA]


×